Poslední úprava úředních hodin vyplynula z provedeného odborného auditu. „Na doporučení auditorů jsme rozšířili úřední hodiny na úterý, kdy je možné si předem objednat návštěvu v dopoledních hodinách. Jinak jsou zachovány klasické úřední hodiny v pondělí a středu od rána do 17 hodin a ve čtvrtek dopoledne,“ vysvětlil tajemník magistrátu Milan Menšík.

Také na havířovském magistrátu se zabývali možností zavést úřední hodiny i v netradiční dobu. Uvažovali o prodloužení provozu některých přepážek do večerních hodin nebo také o sobotním provozu. „Víme o tom, že některé radnice k takovým krokům přistoupily. V našem případě to však není otázka otevření jedné přepážky. Přístupný by musel být téměř celý magistrát. My bychom určitě dokázali zajistit zaměstnance, kteří by se v těchto netradičních hodinách v zaměstnání prostřídali, pochybujeme však o efektivnosti takového opatření. Vycházíme ze zkušeností z Ostravy a také z mimořádných úředních hodin, které jsme zaváděli například kvůli vyřizování osobních dokladů. Zájem občanů nebyl takový, jaký bychom očekávali,“ doplnil Menšík.

Aby se lidé vyhnuli dlouhému čekání, doporučují magistrátní úředníci volit návštěvu úřadu v době menšího vytížení. Především však není dobré nechávat vyřizování na poslední chvíli, jako tomu bývá zejména u povinných výměn osobních dokladů.

Situace ve styku občanů a úřadů se však přesto mění. Městská realitní agentura se snaží docílit stavu, kdy lidé na úřad téměř nebudou muset docházet vůbec. „Máme projekt Správa z blízka a razíme heslo, že nájemník má bydlet a my se máme starat. O jednotlivé domy se starají správci, kteří s lidmi komunikují přímo v jejich bydlištích, a to v době, kterou si navzájem domluví. Kontakty jsou vyvěšeny v každém vchodu. Správce dokáže mnohé zařídit sám, nebo vyřízení zprostředkuje za nájemníka. Teprve ve chvíli, kdy by některý požadavek nemohl splnit osobně, může nájemník kontaktovat některou z kanceláří. Snad jen v případě konzultace s právníkem je nutné přijít na naše ústředí,“ vysvětlil možnosti ředitel MRA Pavel Merta.