Kolonie finských domků v Horní Suché budou mít nadále stávající podobu. Lidé, kteří požadovali po obci změnu regulačního plánu, která by jim umožnila dělat různé stavební úpravy, se svou žádostí neuspěli. Zastupitelé změnu odmítli a při hlasování byli dokonce neobvykle zcela jednotní. To překvapilo i starostu Horní Suché Jana Lipnera. „Čekal jsem větší boj. Myslel jsem si, že někdo bude lobovat za to, aby si mohli lidé bydlení, které je v jejich vlastnictví, modernizovat. Nakonec byli úplně všichni proti jakékoli změně, čímž dali jasně najevo, že za lidmi stojí,“ řekl Lipner.

Regulační plán je v platnosti už řadu let. Finské domy zde mají povoleny například pouze čtyři barvy, které mohou nájemníci a vlastníci použít na fasádu. Omezení se týká také všech stavebních úprav, hlavně přístaveb nebo změny charakteru budov. Řadu domů si lidé od společností OKD a RPG koupili a po převedení do osobního vlastnictví právě noví majitelé požadovali povolení změn. Obec tlaku odolala a nehodlá ustoupit ani v budoucnu. Má na to řadu argumentů. Všichni, kdo si finský domek koupili, o regulačním plánu dobře věděli a museli s ním tedy počítat.

Kdyby nyní radnice změnu schválila, chovala by se navíc nefér i vůči těm, kteří museli doposud při opravě domku přísná omezení dodržovat. „Kolonie nabízela původně rovné bydlení pro všechny. A to je právě hlavní charakter, který by měl být díky regulačnímu plánu nadále zachován. V této době by ti movitější chtěli své domky přestavět. Ale vedle nich by zůstávaly například domy starších lidí nedotčené a kolonie by tím zcela ztratila svůj ráz a byl by pošlapán původní záměr. Jsem přesvědčen, že naše rozhodnutí nepovolit změny je v tomto případě správné. Stačí se podívat třeba do jiných obcí, kde regulaci zmírnili. Tady jsou k vidění zastavěné velké plochy a vedle sebe stojí staré a nové domky, třeba s trojúhelníkovými okny. V tomto případě už kolonie svůj charakter určitě ztratily,“ dodal Lipner.

Podobně jsou na to nájemníci ve finských domcích, jež stále patří RPG. To totiž nepočítá s většími investicemi do těchto kolonií a stavební úpravy nájemníkům povoluje jen výjimečně.