Všichni s obavami čekají na počátek února, kdy zřejmě dojde k velkému odlivu jejich klientů. Pokud by lékárníci chtěli konkurovat kolegům v krajských nemocnicích a přestali by také vybírat regulační poplatky, vystavili by se tím sankcím za porušení zákona. „Porušovat zákon nebudeme a z našich vlastních zdrojů rovněž poplatky hradit nehodláme. Vsadíme na příjemné chování a různé bonusy či slevy, nebo se postaráme o rozvoz léků. Hromadná žaloba už byla podána a chystáme se i na další. Vyčíslíme ušlý zisk, jelikož se zcela jasně jedná o nekalou hospodářskou soutěž,“ řekla vedoucí jedné havířovské soukromé lékárny.

Podle majitele lékárny Ambra v Bohumíně Jiřího Balona ale bonusy budou něco stát. „Uvažujeme o tom, že bychom nějaké bonusy pro klienty naší lékárny připravili. Jaké, to zatím vymyšleno nemáme. Na druhé straně nás však i tyto benefity budou stát peníze. Uvidíme, co bude dál,“ uvedl Balon.

Majitelé lékáren zřejmě nebudou postupovat jednotně. Někteří se, než by přišli o klienty, raději vzdají svého zisku a za pacienty regulační poplatky zaplatí z vlastní kapsy. „Osobně se domnívám, že není udržitelná situace, kdy část lékáren bude poplatek vyžadovat, a část ho bude pacientům odpouštět. A to tím, že částku uhradí kraj, nebo ji budou soukromé lékárny sponzorovat ze své zákonné a státem regulované marže. Situaci, kdy k obcházení zákona vybízí jeden z orgánů státní správy, tedy krajský úřad, považuji za naprosto bezprecedentní. V České republice však bohužel za nepřekvapivou,“ uvedl předseda okresního sdružení České lékárnické komory v Karviné Robert Bartas. Ten lékárnám doporučuje, aby požádaly krajský úřad o úhradu regulačních poplatků stejným způsobem, jako tomu je v krajských lékárnách. Při záporném stanovisku mají lékárny vymáhat způsobené ztráty soudní cestou.