V rámci zvýšení bezpečnosti chodců na frekventovaném přechodu nechala radnice namontovat na stávající sloupy veřejného osvětlení ramena s novými světly. Tímto opatřením chce předejít dalším nehodám, které zde byly velmi časté a s vážnými následky. Náklady na nasvětlení přechodu činily necelých 20 tisíc korun.

„Nasvětlení přechodu pro chodce na Hlavní třídě bylo realizováno z důvodu zvýšení bezpečnosti přecházejících chodců. Jedná se o přechod, na kterém se již stalo mnoho dopravních nehod, při kterých byli zraněni chodci. Záměrem města je postupně nasvítit všechny značené přechody,“ přiblížila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Město už má zpracovaný projekt nasvětlení stávajících přechodů pro chodce. Celkem se jedná o 97 míst. „Přechodů je samozřejmě mnohem víc. Na těchto místech jsou totiž i čtyři přechody na jedné křižovatce,“ vysvětlila dále Pondělíčková.

Bílé světlo chodce zviditelňuje

Nasvětlování vyznačených přechodů pro chodce řeší v současné době havířovská radnice v rámci investičních akcí a také podle potřeb jako nyní v případě přechodu na Hlavní třídě.

Využívány jsou tři varianty osvětlování. V prvním se využívá nastavené rameno na stávající sloupy veřejného osvětlení, dále nad semafory a nebo samostatně stojící sloupy. „Ramena s bílými bezpečnostními světly jsou na tomto přechodu umístěna jen dočasně. V druhé etapě rekonstrukce Hlavní třídy budou světla umístěna na samostatné sloupy. Tato světla pak použijeme u jiného přechodu,“ upřesnil Zdeněk Vlček, který má na havířovském magistrátu na starost veřejné osvětlení a semafory.