„Nové projekty by měly přinést úpravy dalších 10 přechodů pro chodce. Pět jich chceme nechat nově nasvětlit, na třech dalších plánujeme stavební úpravy včetně nasvětlení a dva přechody, kde už je nasvětlení od roku 2007, čekají stavební úpravy,“ vysvětlil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Proč úpravy hned na tolika místech? Důvodem je velký pohyb lidí (například dětí u škol), ale také třeba u obchodních středisek, sportovišť apod., kde je velká pravděpodobnost kolizí aut s chodci. „Konkrétně jde o přechody například u Prioru, dva u domu kultury, jeden poblíž obchodní akademie, u kina Centrum, u koupaliště, u haly házené a jednoho velkého náměstí,“ upřesnil primátor.

Studie na zajištění křižovatek by měla stát 550 tisíc a zpracování plánů pro zabezpečení přechodů 510 tisíc korun a na obě studie chce město získat dotaci státu.

Ale to není vše. Radní schválili přípravu projektů na úpravy a zajištění lepší bezpečnosti na pěti křižovatkách. Opět v zájmu zvýšení bezpečnosti silničního provozu a tím i chodců. „Půjde většinou o přestavby křižovatek na okružní. Jde o dvě nebezpečné křižovatky v Havířské ulici, jednu v ulici Rudé armády, v ulici Polské – tam by měly vzniknout rondely. Velmi frekventovaný průtah městem po třídě 17. listopadu se dočká další křižovatky řízené semafory,“ doplnil primátor Hanzel.

Podle něj se tyto stavební úpravy osvědčily už dříve například u Kauflandu, kde výstavbou kruhového objezdu výrazně klesl počet kolizí především s chodci, nebo na křižovatky řízené semafory.

Město dosud financovalo nasvětlení a úpravy 12 rizikových přechodů pro chodce. Posledním upraveným je přechod na Ostravské – tam máme od prosince nasvětlení, dělicí ostrůvek a bezbariérové úpravy, už od loňského jara pak nové značky, brzdu na silnici apod.

Stavební úpravy včetně nasvětlení přechodů:
- ul. Kosmonautů (u Gagarinova náměstí)
- tř. Těreškovové (u kina Centrum)
- ul. Leonovova (u Obchodní akademie)
Stavební úpravy již nasvětlených přechodů:
- ul. Havířská (u ul. Zakladatelské)
- ul. Havířská (u haly házené)
Nasvětlení přechodů:
- tř. Osvobození (naproti OD Prior)
- tř. Osvobození (u MěDK - květinářství)
- tř. Osvobození (u MěDK – lahůdky)
- tř. Osvobození (u restaurace Kahanec)
- tř. Osvobození (u ul. Mírové)
Křižovatky:
- přestavba křižovatky silnice I/67 (ul. tř. 17. listopadu) s místní komunikací na ul.
Vydmuchov v Karviné - Ráji (styková křižovatka) – předpokládaná přestavba z neřízené křižovatky na řízenou SSZ
- přestavba křižovatky silnice III/4688 (ul. Havířská) s místní komunikací na tř. Osvobození v Karviné - Novém Městě - předpokládaná přestavba z průsečné křižovatky na okružní
- přestavba křižovatky silnice III/4688 (ul. Havířská) s místními komunikacemi ul. Sportovní a ul. J. Vrchlického v Karviné - Novém Městě - předpokládaná přestavba z průsečné křižovatky na okružní
- přestavba křižovatky silnice III/4689 (ul. Rudé Armády) s místní komunikací ul. Žižkova v Karviné – Hranicích - předpokládaná přestavba průsečné křižovatky na okružní
- přestavba křižovatky silnice III/47216 (ul. Polská) s místními komunikacemi ul. Božkovy a Ciolkovského v Karviné – Ráji - předpokládaná přestavba z průsečné křižovatky na okružní