V průběhu téměř devadesátiminutového povídání spojeného s velkoplošným promítáním fotografií, se diváci dověděli věci, které často zůstávají stranou pozornosti. Hovořila o životě a zvyklostech lidí v Mali, Senegalu či Nigerii a o západní Africe vůbec.

Poutavým způsobem přiblížila každodenní starosti místních obyvatel, kulturu, zbídačenou ekonomiku, pronikání islámu, primitivní formy bydlení, znečisťování životního prostředí, vztah k cizincům, který není zrovna všude přívětivý a jiné zajímavosti.

Zmínila se například o mnohoženství, přednostech početných rodin nebo skutečnosti, že matky nezřídka kojí své děti dva až tři roky, aby zůstaly naživu.
Připomněla také životní příběh Moravanky Milady Kané, která se před lety provdala do Mali. Za svou činnost zubařky tam získala vyznamenání za zásluhy a naučila se v této nesmírně chudé zemi žít. Po přednášce odpověděla na otázky a nechyběla ani autogramiáda.

Pavla Jazairi své zážitky zpracovala osobitým stylem do působivého literárního díla s názvem Jiná Afrika. Vrací se tak k tématu, který jí přinesl první literární úspěchy. Její Afrika není místem exotických safari, ale bídy, beznaděje, úpadku i úsilí o změnu. Dopoledne obdobnou besedu měla v knihovně v ulici J. Wericha se studenty osmého ročníku Gymnázia Komenského.