Se zařízením za 560 tisíc korun strážníci pátrali po duševně nemocné ženě. Tu se podařilo najít v lesoparku Stromovka, kde před půlnoci v depresi seděla na lavičce. Strážník, který měl termokameru u sebe, nejdříve celý lesopark prohlédl termokamerou. Když ve vzdálenosti asi sta metrů na monitoru zaznamenal nějaký teplý bod, zkontrolovali místo blíže a zjistili, že se jedná o pohřešovanou ženu. „Kamera byla zakoupena z fondu prevence kriminality. Původní nabídkovou cenu 780 tisíc korun jsme dokázali díky výběrovému řízení snížit na 560 tisíc. Zařízení budeme používat při běžné službě i mimořádných situacích,“ vysvětlil nákup kamery ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Havířovští jsou však zatím jedinou policií, která přístroj má. Nepoužívá ji ani republiková policie, která však má možnost si v případě potřeby přivolat vrtulník s termovizí nebo speciální automobil s mnohem výkonnější termokamerou používanou zejména při dohledu na státních hranicích.

Kolegové strážníci z okolních měst o potřebnosti termokamery pochybují. „Nemáme a zatím ani neuvažujeme o nákupu takového přístroje. Myslím, že městská policie je určena k ochraně veřejného pořádku a za tímto účelem kamery nepotřebuje. Spíše by je měla mít policie, která je může využívat při hledání pohřešovaných osob a v dalších situacích,“ uvedl ředitel strážníků v Orlové Rostislav Szczurek.

Podobně situaci vidí i ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej. Pro běžnou činnost strážníků stačí dle jeho slov i daleko levnější zařízení. „Vlastníme dalekohled pro noční vidění, se kterým můžeme a sledujeme temná zákoutí parkovišť, garážových osad a podobně. Tento přístroj nám bohatě postačí pro účely zjištění pohybu podezřelých osob na zmíněných místech,“ uvedl Bičej.

Cena jejich dalekohledu se přitom pohybuje kolem 17 tisíc korun, což je neporovnatelně méně než v případě termokamery. „Termokamera má širší možnosti využití, například při pátrání po pohřešovaných osobách v terénu. To je ovšem především práce policie, proto opravdu nevidím důvod k pořízení tohoto zařízení,“ shrnul Bičej.

Žádnou podobnou investici nezvažují ani v Českém Těšíně. „Termokameru, ani žádný podobný přístroj nemáme a ani o něm neuvažujeme. Nepotřebujeme jej,“ přidává se i zástupce ředitele Městské policie v Českém Těšíně Michal Wawrzyk.

Petr Wojnar, Libor Běčák