Podobná situace byla v Orlové, kde hlásili zaměstnanci nemocniční lékárny menší fronty hned zrána.

Ani v ambulancích se nedělo nic neobvyklého. „Nezaznamenali jsme žádný zvýšený příchod pacientů,“ řekl náměstek ředitele Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Jan Karczmarczyk. Za zaznamenáníhodnou skutečnost označil fakt, že prý velká část pacientů v nemocnici za návštěvu lékaře normálně zaplatila poplatek, byť už nemusela. „Procentuálně to zatím neumím vyjádřit. Je přece jen pár hodin po zavedení tohoto systému,“ řekl Karczmarczyk.

V lékárně havířovské nemocnice od ranních hodin k žádným návalům pacientů nedošlo. Brigádnice, které vypisovaly darovací smlouvy, během prvních čtyř hodin odbavily zhruba dvě stovky lidí. Jen jeden člověk nebyl místní, ale z Ostravy a tři lidé si chtěli regulační poplatek uhradit sami. „Čekací doba je maximálně do pěti minut, což není vůbec hodně. Co se týká cen, jsem zásadně proti, aby se zvyšovaly marže. My máme regulační poplatky uhrazeny krajem, tudíž by to bylo velice nekorektní,“ řekl vedoucí lékárny Luboš Vejmola.

Nejblíže havířovskému špitálu je soukromá Lékárna u nemocnice. Právě ona by měla pocítit nerovné podmínky jako první a nejvíc. Majitelé se rozhodli lidem nabídnout bonusy, které ceny léků srovnávají. „Zavedli jsme taková opatření, která ceny vyrovnávají, a to bez jakýchkoli administrativních úkonů, což naši zákazníci hodnotí velice pozitivně. Nadále samozřejmě požadujeme, aby tato nekalá soutěž skončila a všichni měli stejné podmínky,“ řekl lékárník Emil Hladík.

Do souboje o klienty však ostře vytáhli někteří soukromí lékárníci v Karviné.

Svým stálým zákazníkům nabízejí různé bonusy a na dveřích jedné soukromé lékárny se dokonce objevil leták s informací, že držitelům klientských karet poskytnou sociální příspěvek ve výši 30 korun za každou položku na receptu.

Česká lékárenská komora považuje hrazení třicetikorunového poplatku krajem za diskriminační. „Z našeho pohledu jde o nesystémové a hrubě diskriminační opatření, a to nejenom ke vztahu k nekrajským zařízením, ale i ve vztahu k těm občanům kraje, kteří zdravotnické služby v krajských zařízeních nebudou moci čerpat,“ uvedl předseda ČLK v Karviné Robert Bartas.

Podle něho bude mít tato situace až likvidační dopad na některé z nekrajských lékáren. „Lze očekávat výrazný úbytek zákazníků a pokles tržeb. V dlouhodobějším výhledu to bude mít dopad na jejich ekonomiku. Z tohoto důvodu patrně časem přistoupí na nějakou formu kompenzace regulačních poplatků, aby své klienty získali zpět,“ dodal Robert Bartas.