Jeden z nejčastějších prohřešků chodců se snaží vymýtit havířovští strážníci. Čas od času se zaměřují na zakázané přecházení přechodu na červenou. S tímto nešvarem se setkávají především u nové světelné křižovatky na Hlavní třídě u magistrátu.

Chodci se na této křižovatce setkávají se dvěma záludnostmi. Při přecházení přes Hlavní třídu si musejí zelenou vynutit zmáčknutím tlačítka. Pokud jej nezmáčknou, zelená nenaskočí. Někteří chodci proto po delším čekání situaci vyhodnotí jako závadu semaforu a přecházejí na červenou.

Podobné je to u přecházení přes ulice Svornosti a Gorkého. Tam sice semafory automaticky zelenou zařazují pravidelně v každém režimu, ale červená svítí až příliš dlouho. Pokud chodec nestačí vstoupit na zelenou a naskočí mu červená, musí čekat minutu a deset sekund. Drtivá většina lidí však tak dlouho čekat nevydrží. Trpělivost ztrácejí už po půl minutě a minutu nedokáže čekat téměř žádný.

Řešením by bylo prodloužení zeleného signálu pro chodce, což by však podle odborníků působilo potíže vozidlům na Hlavní třídě. Křižovatka nemá odbočovací pruhy a odbočující vozidla při dávání přednosti chodcům blokují průjezd křižovatkou.

Někteří chodci se snaží zákaz přecházení obejít tím, že do vozovky vstupují mimo vyznačenou zebru. Tím však také porušují zákon, protože do vzdálenosti 50 metrů jsou povinní přejít právě po vyznačeném přechodu.