Předposlední lednovou sobotu dokonce hrozil výbuch, takže být rodina musela být okamžitě evakuována. „Celou tuto oblast monitorují čidla, která hlásila plynovému dispečinku překročený limit. V sobotu jsme v objektu naměřili jeho koncentraci až 5 procent, kdy hrozí jeho výbuch,“ uvedl orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Rodina se proto na náklady města přestěhovala do volného bytu v Doubravanu. „Z pátku na sobotu začalo čidlo doslova bláznit, a když v sobotu přijeli hasiči, zakázali nám vstup do bytu, vynesli z něj jen klec a andulkami a nás, tak jak jsme byli, odvezli do města. Město nám poskytlo dočasné bydlení v Doubravanu,“ popsal evakuaci František Pejchal.

Nejvíce si při evakuaci vytrpěla jeho partnerka. Záchranná akce byla na ženu přece jen příliš. „Já to až tak neprožíval, protože jsem pracoval 17 let na šachtě a vím toho o metanu hodně. Štěstí bylo, že ten prostor byl dostatečně větraný, takže riziko výbuchu nebylo tak velké. Ale člověk nikdy neví,“ svěřil se Pejchal.

Rodina se však do objektu, kde až donedávna bydlela, hned tak nevrátí. Odborníci totiž zjistili, že budova má poškozenou základovou desku, čímž se do ní pravděpodobně metan dostal. Město jakožto vlastník klubu i objektu hledá společně s OKD řešení situace. „Projednáváme další protimetanová opatření. Budova je navíc ve velmi špatném stavu a na vině budou zřejmě škody způsobené důlní činností,“ řekl Mojžíšek.

Rodina už získala přednostní smlouvu na tříměsíční nájem jednoho z městských bytů na sídlišti V. etapa. Přesto má pan Pejchal obavy z budoucnosti. „Naše situace je těžká, protože jakmile nám skončí po třech měsících smlouva, nemáme kam jít. Naštěstí bude už jaro, takže budeme moci přebývat někde v přírodě ve stanu. Vím, že jednání s OKD o důlních vlivech jsou na dlouhé lokte,“ myslí si Pejchal.

Město však chce rodině vyjít v těžké situaci vstříc. „Nájemní smlouva se dá samozřejmě prodloužit, aby si rodina mohla najít nové vlastní bydlení,“ dodal místostarosta Mojžíšek.