Těch se sešlo v pondělí v prostorách Střední průmyslové školy v Karviné na tři desítky a drtivou měrou převládali senioři. „Podívejte se, kdo přišel. Mladí nemají zájem řešit budoucnost,“ shrnul situaci jeden z účastníků diskuze.

Cílem pondělního setkání mělo být seznámení s představami o budoucí podobě této části města. Své cíle tam prezentovala architektka Eva Špačková, která zpracovávala projekt pro tuto část města. „Snažili jsme se reagovat na výsledky ankety, ve které se nám lidé svěřovali s tím, co se jim v jejich části města nelíbí,“ uvedla architektka Špačková.

A hned začala vypočítávat nejpalčivější problémy sídliště. „Rozhodně zde chybí centrum sídliště na vysoké úrovni,“ uvedla architektka.

Dalším výrazným problémem je podle ní parkování na sídlišti. „Lidé si v anketě stěžovali na nedostatek parkování na sídlišti. Na druhé straně ovšem odmítají za parkování platit a odmítají i vybudování parkoviště na úkor zeleně. Podle mě je řešením zpoplatnění parkovacích míst,“ řekla ostravská architektka.

Projektantka Eva Špačková počítá se zvýšením počtu parkovacích míst, přibývat ovšem bude zřejmě i automobilů. Dalším cílem v regeneraci městské části by mělo být propojení lázní se sídlištěm. „Myslím, že není dostatečně využito toho, že se v blízkosti sídliště nacházejí lázně. Proto projekt počítá s vybudováním lázeňské kolonády s cukrárnou apod. Ale to jsou dlouhodobější projekty, nelze vše realizovat ihned,“ řekla Špačková.

Obyvatele města, kteří se diskuze s architektkou a zástupci stavebního odboru zúčastnili, ani tak nezajímala budoucnost sídliště, jako její současnost. Ve svých stížnostech nejčastěji zmiňovali chování pejskařů, nedostatku parkovacích míst, velkého množství barů, apod. „Je tady málo laviček a vůbec míst, kde by mohli důchodci trávit svůj volný čas,“ uvedl další výtku jeden z přítomných seniorů.

Další výtky zúčastněných směřovali spíše k řešení vlastních problémů, než problémů sídliště. Prostor k diskuzi budou mít tentokrát obyvatelé sídliště Ráj v pondělí 9. února.