Hodnoty prachu se tento týden dostaly ojediněle k hranici 300 mikrogramů. Situace se ve středu odpoledne začala zhoršovat. Například Bohumín, Český Těšín i Havířov hlásí hodnoty mezi 200 až 300 mikrogramy prachu v každém krychlovém metru vzduchu. Ve Věřňovicích to bylo po 21. hodině dokonce 417 mikrogramů.

Doporučení: Při zhoršených rozptylových podmínkách by lidé měli omezit fyzickou námahu a pohyb ve venkovním prostředí. Doporučuje se omezit větrání.
Polétavý prach pochází především z průmyslové výroby, zejména železárenských provozů a také z lokálních topenišť a dopravy. Mikroskopické prachové částice obsahují těžké a jedovaté prvky.
Inverze nastává obrácením teplotních poměrů vzduchu v kotlinách. Zatímco za normální situace je vzduch teplejší u země, při inverzi je tomu opačně. nastává zpravidla v zimním období, nejčastěji za mrazivých teplot a bezvětří. Zatímco v nížinách se v době inverze drží nízká teplota a vysoké koncentrace škodlivin, na horách bývá vzduch čistý, je tam slunečno a vyšší teplota.