Do nábřeží pod hraničním Mostem Přátelství v Českém Těšíně se už několik dní zakusují rypadla těžkých bagrů. Dělníci tam připravují výstavbu opěrné zdi, díky níž se zde budou moci už za dva roky projíždět cyklisté a po novém chodníku spojujícím atraktivní historická místa obou měst se budou procházet pěší.

„Znovuvzkříšení kruhové stavby bývalé, dnes již neexistující kavárny Avion, je součástí pro město důležitého projektu Revitalpark. Ten je součástí přeshraničního programu Zahrada dvou břehů a společně jej připravil Český Těšín a Cieszyn,“ uvedla mluvčí města Dorota Havlíková.

Město na projekt Revitalpark 2010 získalo necelé 4 miliony euro z evropských fondů, tato částka také zahrnuje náklady na vybudování multifunkční budovy na místě bývalé kavárny Avion. Při vypracování návrhu se architekt nechal inspirovat původním projektem.

„Budova bude patřit městu a o tom, kdo ji bude spravovat, se teprve rozhodne. Také není ještě jasné, jak se bude jmenovat, protože značku Avion café si zaregistroval místní podnikatel pro síť svých kavárenských zařízení,“ upřesnila Havlíková.

Budova na místě slavné kavárny Avion má být využívána nejen pro restaurační účely, ale bude sloužit také jako multikulturní a společenské centrum.

Stavba by měla být dokončena v roce 2010 a vedení radnice doufá, že to bude jeden z důstojných a historický významných dárků pro město u příležitosti oslav 90. výročí vzniku Českého Těšína a 1200 let o založení města Těšín, která připadají právě na rok 2010.

Historie kavárny Avion
Tuto kulatou polokruhovou stavbu v modernistickém stylu zde nechala v roce 1933 postavit židovská podnikatelka Rosalie Wiesner a do podniku zval nejen černošský číšník, ale i nápis ve třech jazycích: českém, německém a polském. Byla místem, kde se nad šálkem lahodného černého moku scházeli mimo jiné umělci či pašeráci, kteří zde domlouvali „obchody“. Bohužel, podniku se dařilo po sedm let až do začátku války, kdy byla prosklená kavárna vážně poškozena při pokusu o vyhození mostu do vzduchu, pak ji rozebrali Němci.

Gabriela Cichá