V Karviné slouží dětem dopravní hřiště bezmála třicet let a je o ně velký zájem. Využívat ho navíc mohou jak karvinské děti, tak i školáci z Petrovic, Dětmarovic a Stonavy. „Každoročně na něm běží výuka v rámci dopravní výchovy na ZŠ pro 4. třídy a různé cyklistické soutěže pro základní školy i školy s handicapovanými žáky,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Na hřiště se těší i řada malých předškoláků v rámci Dne dětí, v době prázdnin je navíc přístupné i veřejnosti. „Máme zájem o dopravní výchovu, protože s dopravou se setkává každý a denně. Proto chceme, aby si děti mohly co nejdříve vyzkoušet na vlastní kůži, co to obnáší,“ sdělila za odbor dopravy Karviná Maria Palová.

Na tuto stejnou myšlenku chtějí navázat i v Bohumíně, kde stavbu dopravního hřiště plánují. „Děti, které jsou ve svém školním prostředí uprostřed kamarádů, se nedovedou tolik soustředit, nevnímají, co jim na přednáškách a besedách přednášející říkají. Dopravní hřiště je jednou z možností, jak na ně zapůsobit, aby si z dopravní výchovy zábavnou formou odnesly co nejvíce,“ řekl vedoucí dopravního odboru Bohumín Pavel Vavrečka.

Na dopravním hřišti je podle něho vše skutečné a reálné – silnice, dopravní značky, kamarádi se změní v účastníky provozu a dítě si musí v situaci poradit samo. „Dětské dopravní hřiště se vyplatí, i kdyby mělo zachránit jen jeden život,“ řekl Vavrečka.

Nové hřiště by se mělo začít stavět během příštího roku v Hobby parku u tamního pódia. „Pódium čeká také úprava, protože do něho budeme ukládat dopravní značky,“ vysvětlila bohumínská mluvčí Lucie Balcarová a dodala, že součástí hřiště by mělo být rovněž parkoviště, okružní křižovatka a semafor. Výstavba hřiště by měla stát kolem čtyř milionů korun.

V Orlové, kde rovněž chybí dopravní hřiště, pomůže s jeho výstavbou Nadace OKD. „Připravujeme realizaci zcela nového dopravního hřiště, které by mělo vzniknout v areálu MŠ Okružní. Bude ovšem sloužit také ostatním školkám a školám ve městě,“ uvedl místostarosta města Orlová Martin Sliwka. Než hřiště vyroste, seznamují se orlovští školáci s dopravní výchovou v rámci výuky ve školách a také formou různých dopravních soutěží.