„Podle tohoto rozhodnutí je jasné, že RPG nemá právní nárok na účtování těchto poplatků. Ty jdou na vrub majitele bytu, tedy RPG,“ vysvětlil předseda Sdružení BytyOKD.cz Roman Macháček.

Toto sdružení usiluje o to, aby majitel bývalých bytů OKD, společnost RPG Real Estate, jež patří do impéria majitele společnosti OKD Zdeňka Bakaly, dostála slibům, k nimž se majitel OKD v roce 2005 zavázal při koupi státního balíku akcií této těžební společnosti. Tedy že byty, které stát OKD prodá paušálně za 40 tisíc korun za jednotku, postupně rozprodá stávajícím nájemníkům, kteří o ně projeví zájem. Majitel OKD však loni na podzim oznámil, že byty neprodá, a místo toho se pustí do rozsáhlých oprav.

Nakopírované formuláře žádosti o vrácení poplatku za měřicí a regulační techniku rozdávali členové sdružení ve středu lidem, kteří přišli na mítink do karvinského domu kultury. „Je to principiální věc. Ústavní soud jasně řekl, že majitel bytů nemá právo vybírat od nájemníků poplatek za instalaci a pronájem měřicích ventilů, a bylo by tudíž správné, kdyby peníze, které vybral neoprávněně, vrátil,“ řekl Macháček.

Výjimkou mohou být ti nájemníci, jež se v některé z novějších forem nájemních smluv s RPG zavázali, že poplatky hradit budou. „Ti, kteří toto ve smlouvách nemají, by měli požádat o vrácení peněz. Může to dělat i několik tisíc korun ročně,“ tvrdí Macháček. Dodal, že pokud RPG peníze vrátit odmítne, doporučuje nájemníkům obrátit se s žalobou na majitele bytu k soudu.

Mluvčí RPG Petr Handl přiznal, že v posledních dnech společnost RPG Byty skutečně obdržela několik žádostí o vrácení poplatku za měřicí a regulační techniku. „Všemi těmito žádostmi se pochopitelně budeme zabývat, abychom zjistili, zda jsou, či nejsou oprávněné. V každém případě se domnívám, že pokud nájemníkům poplatky za měřicí a regulační techniku účtujeme, pak tak činíme oprávněně,“ řekl Handl.

Dodal, že se sice jedná o pár desítek korun měsíčně, ale i tak, pokud se zjistí, že společnost RPG někomu z těch, kdo o vrácení poplatku požádají, tento poplatek účtovala neoprávněně, samozřejmě mu jej vrátí.