VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těrlicko i další slezské obce ve svazku riskují velké peníze

Těrlicko - Těrličtí zastupitelé byli v pondělí informováni o tom, že projekt výstavby kanalizace pod hlavičkou Slezského vodohospodářského svazku je sice reálný, ale současně také vysoce rizikový.

10.2.2009
SDÍLEJ:

Obecní úřad v TěrlickuFoto: Libor Běčák

Obec Těrlicko je členem svazku obcí podél řeky Olše. Společnými silami se snaží vybudovat kanalizaci. Tu obcím s počtem nad dva tisíce obyvatel ukládá za povinnost Evropská unie, která stavby finančně podporuje. Těrlicko sice neleží přímo na řece Olši, ale Stonávka se do ní vlévá. Ze všech obcí svazku má Těrlicko v projektu nejmenší podíl, protože v rámci projektu chce stavět jen menší část kanalizace.

Vážnost situace připustila i starostka Lydie Vašková: „Pokud tento bod neschválíme, přijde republika o miliardu korun.“ Evropská komise totiž stanovila přísná pravidla, za kterých budou náklady na stavbu kanalizace vyplaceny. Pokud je obce a svazek nesplní, zůstanou veškeré investice na bedrech radnic.

Zastupitelé se na svém pondělním zasedání snažili získat co nejvíce aktuálních informací. „Materiál, který nám byl k tomuto bodu předložen je poměrně obsáhlý a podrobný a až na důvodovou zprávu jej musím pochválit, že je velmi konkrétní, přehledný a výstižný. Bohužel v důvodové zprávě jsou jen opsané návrhy usnesení a chybí zde zdůvodnění, proč je nám tento materiál opětovně předložen. Zajímá mě, co nám hrozí,“ ptal se opoziční zastupitel Vavřinec Fójcik.

O situaci informoval právník Jan Stařík, který zastupitelům vysvětlil poměrně svízelnou pozici svazku a odpovídal na dotazy. „Pro úspěšnou realizaci projektu je nutné splnit 12 bodů, které stanovil monitorovací výbor Evropské komise. Ten nám v prosinci po poslední kontrole řekl, že šance na získání dotace z EU je velmi malá. To je špatná zpráva pro všechny obce, protože stavba se financuje ze zdrojů obcí, či úvěrů, které si obce vezmou u bank a teprve potom se náklady proplácí z dotace,“ řekl Stařík.

Svazek pozastavil výběrové řízení na dodavatele stavby, protože dvě obce nebyly schopny nést požadované náklady. Svazek se v Bruselu snaží dosáhnout zmírnění podmínek, aby projekt nezkrachoval, nebo aby se do existenčních potíží nedostaly radnice.

Přes vysoké riziko se svazek snaží projekt dokončit. V úterý se konalo další jednání zástupců svazku s představiteli obcí. „V současné době se dá říci, že stíháme. Pokud budou dodrženy všechny termíny, měla by být stavba hotova příští rok v říjnu. Pokud termíny nestihneme, nedostaneme dotaci. Pro splnění limitů budou vybráni tři dodavatelé a budou přísné kontroly odvedených prací. Je také zapotřebí upravit některé části stanov a smluv,“ dodal Stařík.

Autor: Libor Běčák

10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Režnar vedl v posledních čtyřech letech Znojmo.

Režnar opět v Havířově

Redakce Deníku mohla nahlédnout do útrob tří chátrajících historických domů na Masarykově náměstí v Karviné. Město je od letoška majitelem domů a chystá jejich rekonstrukci.
20

VIDEO: Oprava prvního z historických domů začne možná už příští rok

Představujeme prvňáčky z Petrovic, Marklovic, Závady a Bludovic

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím.

Nadační fond městské firmy podpoří projekty občanů

Na kulturní, vzdělávací nebo sportovní projekty mohou organizátoři získat peníze z nového fondu, který založila Havířovská teplárenská společnost (HTS).

Karvinsko dnes společně zpívá koledy

Ve středu vpodvečer se sejdeme na náměstích, před kulturními domy, v parku či hospůdce a společně si zazpíváme čtyři známé koledy a k tomu tradiční vánoční písně jako třeba Rolničky, rolničky. Společné zpívání koled s Deníkem začíná přesně v 18 hodin.

Polského havíře v dole zabila uvolněná hornina

V úterý v 19:36 hodin došlo v rámci Důlního závodu 2 v lokalitě Stonava k neštěstí, v jehož důsledku přišel o život 55letý horník dodavatelské společnosti ALPEX.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT