Miliardový projekt počítá s vybudováním bezmála 100 kilometrů kanalizací v osmi obcích a vznikem čtyř čistíren odpadních vod. Stavět se musí už letos červnu, jenže stále není vyhlášeno výběrové řízení. „Bude to na přelomu února a března,“ řekla minulý týden třinecká starostka a šéfka Slezského vodohospodářského svazku (SVS) Věra Palkovská.

Od 3. do 9. února se museli sejít zastupitelé v osmi obcích, aby narychlo schválili několik důležitých dokumentů, které projekt pomohou udržet ve hře, hned 10. února vše odsouhlasilo shromáždění starostů. Jejich další jednání Palkovská svolala na pondělí 16. února, a to přímo do Prahy na Státní fond životního prostředí. „Šetříme každý den,“ vysvětlila. Fond si měl okamžitě převzít schválenou zadávací dokumentaci k výběrovému řízení. Svazek již dříve rozhodl, že je nutné vypsat soutěže na tři stavební celky. Půjde o jednotlivé akce Jablunkov-Mosty-Návsí, Bystřice-Vendryně a Třinec-Těrlicko-Český Těšín. „Logicky to bylo rozděleno územně, ale i podle velikosti podprojektů,“ vysvětlila Palkovská.

Starosta Bystřice Ladislav Olšar je ovšem přesvědčen o tom, že výběr firem má začít už tento týden. „Musí se to vypsat kolem 20. února,“ odhadl ve čtvrtek. Obálky se budou otevírat zhruba za dva měsíce. „Soutěží se čistě o nejnižší cenu,“ připomněl Olšar. Je optimistou i pro případ, že se některý z neúspěšných zájemců odvolá. „Já doufám, že si to státní fond pohlídá. Když se 1. 6. kopne, stihnout se to dá. Prvního osmý – to už je na mrtvici,“ řekl doslova. Obce si v podmínkách nechají dvouměsíční rezervu, stavební práce by tak měly skončit v říjnu 2010. „Se zimou se počítá,“ poznamenal Ladislav Olšar. V listopadu, kdy stál projekt revitalizace před krachem, ho Věra Palkovská přirovnala k pacientovi, jehož je potřeba resuscitovat. Po třech měsících tvrdí: „Pacient je na ARU, ale v těchto dnech má reálnou šanci přejít na nemocniční pokoj a má šanci být uzdraven.“

Průšvih praskl v listopadu

Ještě před dvěma lety to přitom vypadalo, že projekt revitalizace nemá žádný větší problém a že půjde o ukázkový příklad, jak využít peníze z EU. V prosinci 2006 Evropská komise schválila pro plánovanou revitalizaci řeky Olše poskytnutí dotace z Fondu soudržnosti ve výši zhruba 26,3 milionů eur. Projektový manažer a tajemník SVS Petr Karlubík v únoru 2007 v rozhovoru pro jeden z třineckých týdeníků uvedl, že svazek právě připravuje vyhlášení výběrových řízení. „Zahájení staveb se plánuje na začátek příštího roku, ukončení staveb koncem roku 2009,“ tvrdil.

Kolem akce začalo být dusno až loni na jaře, kdy tehdejší šéf SVS Petr Sagitarius připustil, že odhady nákladů na stavbu překročily nejčernější scénáře. „S těmi původními čísly jsme nebyli spokojeni, ale mám informace, že nyní by měly být nižší, včetně Vendryně,“ řekl tehdy redakci. „Je nešťastné, že ty velké sumy se dostaly ven. Zvyšuje to napětí kolem celého projektu,“ prohlásil. V říjnu už po regionu kolovala informace, že některé menší obce zvažují, zda od stavby nedají ruce pryč.

Průšvih oficiálně praskl loni 11. listopadu na třineckém zastupitelstvu. Starostka Věra Palkovská uvedla, že podle tendrové dokumentace revitalizace nebude stát 37,5 milionu, ale více než 58 milionů eur. Obce by tak musely investovat astronomických 720 milionů korun. „Tato cesta vede do pekel a je nereálná,“ řekla Palkovská.

Od projektu chtělo odstoupit město Český Těšín, jeho zástupci si však tento krok nakonec rozmysleli. Záchranný plán, který zahrnoval i revizi projektu, zatím obcím vychází. Velké sumy se podařilo ušetřit revizí tendrové dokumentace. Krizový manažer Vojtěch Doležal, jehož kvůli problémům najalo ministerstvo životního prostředí, naznačil, že jen změnou pažení, která přitom nebude mít na kvalitu kanalizace zásadní vliv, se cena snížila přibližně o pět tisíc korun za metr.

O dalších deset procent bude stavba levnější díky tomu, že obce si vytěženou nekontaminovanou zeminu ponechají. „Dovolil bych si říci, že zadávací dokumentace nebyla zpracována zrovna v nejvyšší kvalitě,“ prohlásil Vojtěch Doležal. Svazek počítá i s pomocí státu, který slíbil kompenzaci kurzových ztrát, a v nejbližších týdnech se má řešit i problém s DPH. „Pomalu se dostáváme na čísla z roku 2006,“ uvedla Palkovská.