Ovšem teprve ve chvíli, kdy lidem hrozí pádem sněhového převisu, nebo rampouchu, bezprostřední nebezpečí, mohou využít služeb hasičů. Jak říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela, hasiči mají jako prioritu jiné úkoly. „Pakliže hrozí zranění chodců nebo zničení majetku, o odklizení se postaráme. V méně závažnějších případech lidi odkazujeme na pomoc komerční služby,“ uvedl Kůdela.

I proto hasiči zveřejnili výpis soukromých firem, které tyto služby zprostředkovávají. „Letošní zimu zatím tuto činnost v našem kraji potvrdilo osm firem, které jsou ochotny zájemcům shazovat sníh a led ze střech objektů za úplatu,“ prohlásil Kůdela.

Lidem se však za tuto službu podle slov jednoho ze soukromníků nabízejících tyto práce zatím nechce. „Nabízel jsem tento servis lidem už před čtyřmi lety. A teď vzhledem k zimě plné sněhu jsem se k tomu vrátil. Zatím se žádný zájemce neozval, ale inzerát visí teprve pár dní,“ uvedl majitel firmy, která nabízí odsněžování z plochých i šikmých střech a ulamování rampouchů.

Podle mluvčího Kůdely by se měli starat především majitelé domů. „Pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů ze střech je v prvé řadě povinností právě majitelů domů a objektů, ať už jsou obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách,“ objasnil.

Majitel je už ve stavební dokumentaci seznámen s tím, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet. Druhou instancí by pak měly být právě soukromé firmy.

Přesto se s žádostmi o výjezdy hasičů k zasněženým střechám přímo roztrhl pytel. „Byly to desítky telefonátů na tísňové linky s žádostmi zástupců firem a občanů, které jsme museli vyřizovat během uplynulých dnů. Mnoho z nich jsme museli jako obvykle ze zmíněných důvodů odmítnout. Operátoři na tísňových linkách tak ztrácejí drahocenný čas, který by mohli věnovat závažnějším událostem,“ diví se snahám firem i jednotlivců za každou cenu ušetřit Kůdela.