Možná už od letošního podzimu přibude radnicím a také všem dalším vlastníkům povinnost odklízet sníh ze všech svých chodníků. Nyní musejí zajistit bezpečnou schůdnost chodníků podél objektů vlastníci nemovitostí či nájemci, pokud to mají zakotveno v nájemní smlouvě. Chodník přitom má být uklizen tak, aby byl bez potíží schůdný a člověk si na něm nemohl způsobit úraz uklouznutím. Měl by tedy být odklizen od sněhu úplně nebo by ušlapaná či ledová vrstva měla být posypána.

Některé radnice si přitom už nyní stěžují, kolik peněz musejí každou zimní sezonu vynakládat za odklízení sněhu, a jsou rády za každou mírnou zimu. Ve snaze ušetřit peníze se mohou uchýlit i k tomu, že omezí stavbu nových chodníků. Nezůstalo by totiž jen u výdajů na stavbu, ale každou zimu by na nich musely zajišťovat odklízení sněhu.

Přímo v Havířově není situace tak komplikovaná. Město už nyní provádí zimní údržbu na podstatné části chodníků. Především v centru si majitelé a provozovatelé obchodů nebo restaurací uklízejí jen samotný prostor před dveřmi. Přesto jsou úseky, kde se sníh neodklízí, případně jsou takové chodníky označeny, že se na nich zimní údržba neprovádí. Chodníky se neuklízejí například ani v obytných zónách, kde je na chodnících povoleno částečné stání automobilů. Lidé tam mohou ze zákona k chůzi využívat vozovku.

„Na území města máme zhruba 154 kilometrů chodníků a 155 kilometrů vozovek. Zimní údržba se provádí na 86 kilometrech. Pokud se jedná o novelu zákona, nepočítáme s tím, že by se nás dotkla nějak citelně. My už dnes zajišťujeme zimní údržbu na všech chodnících. Stejně tak zřejmě nebude omezena ani výstavba nových chodníků. Ty se budou stavět podle jejich potřebnosti,“ řekla Alžběta Grabovská z odboru komunálních služeb havířovského magistrátu.

Zatímco Havířov potíže s novými povinnostmi nečeká, menší obce je mohou pocítit znatelně. A dokonce nemusí čekat až do příští zimy.

Například v sousedním Těrlicku už chodníky nezvládají udržovat nyní, a to ani v samotném centru obce. Lidé tam musejí chodit po silnicích, protože chodníky jsou kvůli vrstvě sněhu neschůdné. Na vině je zřejmě kritizované zrušení Obecních služeb, jejichž činnost si vzala pod sebe přímo radnice. Ta také v polovině zimy vyhlásila výběrové řízení na firmu, která zimní údržbu zajistí. Dosud však vybraná není a úklid tak musí zajistit přímo radnice.

V souvislosti s novým zákonem je pravděpodobné, že se budou řešit i spory o to, kdo je vlastníkem chodníku. Některé chodníky jsou sice postaveny na pozemku města, ale jako účelové stavby ke konkrétním objektům je vlastní někdo jiný. Takový spor řešilo město například s SBD Havířov v případě zajištění opravy povrchu chodníku. Ve finále družstvo uznalo, že chodník sice leží na pozemku města, ale vlastníkem je. Proto bude družstvo na chodníku povinno zajistit i zimní údržbu.