VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké jarní tání sněhu z Beskyd zachytí vodní nádrže

Těrlicko - Vodohospodáři připravují přehrady k jarnímu tání sněhu. Z některých přehrad začali odpouštět vodu, aby si vytvořili větší zásobní prostor.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Hráz Žermanické přehradyFoto: Libor Běčák

Otevřená stavidla má od úterního rána například Těrlická přehrada. Odtok tam sice není nikterak mohutný, ale za 24 hodin se hladina přehrady snížila o 10 centimetrů. Zatímco do přehrady říčkou Stonávkou každou sekundu přitéká jeden kubický metr vody, pod hráz je vypouštěno 3,7 kubíků za sekundu. V obrovské nádrži to představuje úbytek zhruba 250 tisíc kubických metrů vody za 24 hodin.

Vodohospodáři sledují, kolik sněhu leží na horách a mají spočítáno, kolik ho může při jarním tání přitéct do přehrad. „Rozhodně je ho tam méně než v roce 2006, kdy byla zima na sníh velmi bohatá. Počítáme s tím, že voda z tajícího sněhu bude přitékat postupně a část se vsákne. Přesto situaci sledujeme a jsme připraveni zvládnout zvýšené přítoky při nečekaně prudkém oteplení, aby se na dolních tocích řek voda nevylila z břehů,“ potvrdil vedoucí dispečer společnosti Povodí Odry Jiří Pagáč.

Očistný proplach

Sousední Žermanická přehrada zatím svou hrází propouští jen minimální množství vody, aby se zachovalo nutné množství vody v řece Lučině. I tam ale vodohospodáři plánují větší jarní odpouštění. „Na této vodní nádrži se nám osvědčilo razantnější odpouštění, kterým dokážeme pročistit spodní vodní vrstvu. Má to výborný efekt na čistotu vody v letní sezoně a tím i delší rekreační využití přehrady,“ vysvětlil Pagáč.

Takový způsob čištění přehrady oceňují především lidé, kteří se tam chodí v létě koupat. Čištění totiž výrazně omezuje množství toxických sinic. Ty se v zimě drží u samého dna nádrže a na hladinu vystupují až při oteplení, kde pak kvetou a množí se.

Vodohospodáři proto v době, kdy je koryto řeky Lučiny téměř prázdné, zvednou stavidla a prudkým odpuštěním až 15 kubíků vody za sekundu odpustí právě spodní vrstvu se sinicemi. Výsledky takové očistné manipulace jsou ověřeny několika sezonami.

Na výrazně zvýšený odtok vody přitom Povodí Odry upozorňuje veřejnost, protože v době odpouštění se dočasně zvyšuje hladina v řece Lučině.
Přestože se odpouštění provádí v době, kdy se lidé v řece ještě nekoupou, mohla by přívalová vlna někoho překvapit. Například do nedalekého Havířova se vlna o výšce asi 30 centimetrů dostane za hodinu po otevření hráze.

Autor: Libor Běčák

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karviná neodehrála špatný zápas. Výsledek je ale zase tristní.

Zase nula. Karviná nedává góly

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
3 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

V pátek před druhou přijdou, v sobotu odpoledne – až sečtou všechny hlasy – skončí. To je úděl komisařů okrskových volebních komisí. Volby co volby.  

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZOVÁNO

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení