Podmínkou je nutnost docházet dvakrát týdně do denního centra. „Tam se umyjeme, dají nám něco k jídlu a podíváme se na televizi,“ říká bohumínský bezdomovec, který si přál zůstat v anonymitě. I proto si na vetřelce zvenčí ve své čekárně místní usedlíci příliš nepotrpí. „Občas sem přijede někdo z Ostravy nebo z Třince. Když se tady chová nevhodně, tak ho prostě vyhodíme, protože tu nemá co dělat,“ dodává muž.

To potvrzuje zástupce šéfa městské policie v Bohumíně Roman Honysz. „Už jsme tam museli řešit případ, kdy k takovému napadení nezvaného hosta došlo.

Místní bezdomovci si spíše jen hlídali čekárnu, která je jim vyhrazena,“ uvedl Honysz. I starosta města ví jen o jednom případu mezi místními a přespolními bezdomovci. „O žádném velkém návalu přespolních bezdomovců nevíme. Rozhodně se nám vyplatilo zřízení této místnosti pro lidi bez domova. V nádražní hale už bezdomovci nepolehávají a neobtěžují cestující,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Podle městských strážníků tak z devadesáti procent ubylo stížností na bezdomovce v nádražní hale. Přesto bohumínští bezdomovci zažili těchto konfliktů více. „Snažíme se s přespolními vyjít po dobrém, ale občas je prostě musíme vyhodit násilím,“ uvedl posedávající muž.

Čekárna pro bezdomovce na vlakovém nádraží v Bohumíně je výjimečným projektem, proto tyto prostory vyhledávají i lidé v těžké situaci z okolních měst. „Ale není to tu zase bůhví co. Vždyť se sám podívejte, pár laviček a umyvadlo. Když v deset večer zavírají toalety na nádraží, tak si na velkou i malou musíme zajít ven,“ říká muž a poté ukazuje na místo přírodní toalety, kterou si místní bezdomovci venku před halou zřídili. „Jsme tu jen proto, že je tady teplo a nikdo nás nevyhazuje, v létě tady asi nebudeme,“ dodal bezdomovec.