Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dialýza za víc než 25 milionů korun je už v provozu

Havířov - Modernizace se dočkala i nemocniční kuchyně. Kraj za ni zaplatil bezmála 41 milionů korun.

3.3.2009
SDÍLEJ:

Ředitel nemocnice Jan Ferenc si s náměstkem hejtmana Karlem Konečným prohlíželi technické vybavení. Foto: DENÍK/Bára Kelnerová

V pondělí 2. března proběhlo v havířovské nemocnici slavnostní otevření střediska hemodialýzy a stravovacího provozu. Prezentace se zúčastnili jak zástupci města a kraje, tak i okolních zařízení. Obě akce byly dlouho plánovany s tím, že veškeré náklady na dialýzu hradila nemocnice z vlastních zdrojů. Novou kuchyni zaplatil kraj. Právě spuštění dialýzy bylo hlavním úkolem pro nové vedení nemocnice, jelikož stavba byla dokončena už před rokem. Až do počátku letošního roku se ale nic nedělo.

„Dotáhli jsme do konce kolaudaci a ostatní náležitosti. K tomu, proč tyto kroky nebyly provedeny už v minulém roce, se vyjadřovat nebudu. Jsem spokojený, že nám se to podařilo v poměrně krátkém čase a že novou dialýzu můžeme spustit,“ řekl ředitel nemocnice Jan Ferenc. Středisko dialýzy pracuje v zařízení už od roku 1993, ale kvůli narůstajícímu počtu pacientů se už stalo nevyhovující.

„Tehdejší kapacita lůžek byla šest, postupně jsme přidali ještě jedno lůžko. Pacientů nám bohužel přibývá i nadále, a proto jsme byli v posledním roce nuceni zvýšit počet ještě o dvě místa. Na takovýto počet však nebylo původní středisko koncipováno a ani ostatní technologie, nezbytné k zajištění bezpečného provozu dialýz,“ řekla mluvčí Jana Zlattnerová.

Samotná stavba stála více než 20,6 milionu korun a nemocnice ji bude až do roku 2013 firmě čtvrtletně splácet. Dalších zhruba pět milionů korun nad rámec si vyžádaly například rozvody vody, dodělání stavebních úprav nebo vybavení nábytkem.

„Velkou částku tvořilo zakoupení zdravotnické techniky. Šest nových dialyzačních přístrojů přišlo na 2,6 milionu korun. Na novém středisku je nyní 10 lůžek s možností rozšíření o další dvě. Pacienti nyní budou mít veškeré zázemí, které jsme jim doposud nemohli dopřát,“ doplnila Zlattnerová. V současné době se dialyzační středisko stará o 58 pacientů ve třísměnném provozu. Nejmladšímu je 21 let a nejstaršímu 88 let.

V nefrologické ambulanci je registrováno zhruba 1500 pacientů, kteří určitě ocení prostředí nové čekárny, na kterou si v bývalých prostorech často stěžovali.

Rekonstrukce a modernizace stravovacího provozu začala v polovině loňského roku a v prosinci byla opět v provozu. I zde však nastal problém, jelikož firma neodvedla zcela kvalitní práci a za chodu běží nejrůznější reklamace.

Kraj dal za celou akci necelých 41 milionů korun. Stavební investice stály 24,5 milionu a technologie kuchyně včetně vzduchotechniky zhruba 15,6 milionu korun. „Tato rekonstrukce přinesla bezpochyby zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců a tím zajištění zvýšení kvality stravování. Byly například pořízeny nové parní kotle, plynová nerezová pánev v ceně 406 tisíc korun nebo šesti hořákový sporák. V rámci instalace nové technologie byl také pořízen šoker, což je zařízení pro šokové mrazení stravy,“ objasnila mluvčí.

V suterénu mají zaměstnanci nové šatny, dále se tam nacházejí skladové prostory kuchyně včetně nových mrazících a chladících boxů.

Autor: Barbora Kelnerová

3.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
1

Policie už nehledá ztracenou Etiopanku. Utekla do Německa, kde chce azyl

1. B ZŠ Gen. Svobody v Havířově.

Představujeme prvňáky ZŠ v Petřvaldě a ZŠ Gen. Svobody v Havířově

Havířov se po špatném startu zvedá

Havířov – Hokejový AZ už je zase regulérně v boji o play off. Prvoligová soutěž dnes pokračuje dalším kolem.

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení