Zejména komunistický zastupitel a exprimátor Antonín Petráš se na zasedání zastupitelstva bil za zachování jména ikony boje komunistů proti fašismu v názvu městského parku. A nešetřil vzletnými frázemi, citáty a odkazy na historická fakta. „Už dříve zde byly snahy o vymazání jména Julia Fučíka z povědomí lidí. A jsme přesvědčen, že to nebyly to jen úpravy, jak se to vše prezentovalo. Ovšem historii nelze měnit, ani přizpůsobovat dané době,“ prohlásil Petráš.

Popudlivě reagoval zejména na argument radních, že Julius Fučík nemá s tímto regionem nic společného. „To přece není pravda,“ tvrdil Petráš, ovšem bez jakékoli protiargumentace, že je tomu jinak.

Oficiálním důvodem přejmenování je podle radních snaha sjednotit názvy v celé lokalitě kolem Obchodně podnikatelské fakulty. „Přejmenování zdůrazňuje další charakteristiku našeho města, tj. skutečnost, že jsme městem univerzitním. Nové pojmenování bude korespondovat s dalším veřejným prostranstvím v sousedství – s Univerzitním náměstím,“ píše se v důvodové zprávě.

Náměstek primátora Zbyněk Gajdacz se snažil tento argument podpořit a zmírnit tak rozčílení komunistického zastupitele argumentem, že název ulice Fučíkova v Karviné-Novém městě zůstává nezměněn. „Budiž to důkazem toho, že na osobnost Julia Fučíka tady nikdo sahat nechce,“ řekl Gajdacz.

Zastupitelé nakonec přejmenování parku schválili. „Od nynějška bude park vedle univerzity ve Fryštátě Univerzitní. Náměstí před fakultou už Univerzitní je,“ vysvětlila mluvčí města Šárka Swiderová.

Dodala, že nutné změny dokladů pro přejmenované prostranství budou v tomto případě nulové, protože v parku není nikdo hlášen k trvalému pobytu ani tam nesídlí podnikatelé. Je tam jen služebna městské policie.

V Karviné je stále ještě několik dalších názvů ulic, které jsou připomínkou minulého režimu. Například ulice Rudé armády, třída Těreškovové či náměstí Budovatelů.