Podle mluvčí magistrátu se zatím lidé pobírající sociální dávky nemusí obávat toho, že na ně bude hned za rohem po přijetí finanční podpory čekat exekutor. „Cestou Chomutova zatím jít nechceme. Ovšem myslíme si, že to, co dělají, pravděpodobně není protiprávní. Přesto se snažíme vymáhat peníze jinými způsoby,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

Ani zde si ovšem mnohdy bez tvrdé ruky exekutora nedokáží s neplatiči poradit. „Dluhy si vymáháme buď sami, najímáme si exekutory nebo právníky. U starších a nedobytných dluhů je také prodáváme vymahačským firmám,“ tvrdí Swiderová.

Nejvíc dluží zdejší obyvatelé na nájmech, kde v současnosti lidé v Karviné dluží 31 milionů korun, za odpady je to 16 milionů. „Mezi dlužníky jsou hojně zastoupeni právě příjemci sociálních dávek,“ přiznává Swiderová.

Ale ani způsob vymáhání, který nastolili chomutovští, není představitelům města úplně cizí. „Mělo by to ovšem mít systém a být ošetřeno legislativně. To znamená, aby bylo jasně řečeno, že peníze lze takto vymáhat, do kolika procent, respektive nastolit minimum, které by muselo člověku po zásahu exekutora zůstat,“ vysvětluje mluvčí.

Na ty nejproblematičtější osoby už přesto v Karviné pamatují a dbají na to, aby peníze z podpory skutečně putovaly na živobytí. „Proto některým dáváme od loňska místo peněz poukázky a to až do výše 50 procent dávky. Mezi takto postihnutými jsou lidé, kteří hráli automaty, měli problémy s alkoholem a podobně,“ líčí mluvčí města.

Chomutovské praktiky nejsou na pořadu dne ani v Havířově. „Nestahujeme splátky dluhu za nájemné ani pokuty přímo ze sociálních dávek. Práce exekutora zahrnuje hledání příslušné pokutované osoby na různých adresách. Doptává se sousedů, kam se odstěhoval a jde na další adresu,“ říká mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Podle Swiderové se tady lidem ze sociálních dávek, jako v Chomutově, nic nestahuje.

„Jakmile člověk dávku už dostane do ruky, stává se jeho movitým majetkem a případný exekutor, který stojí vedle přepážky nebo úředník za přepážkou poté, co člověk převzetí dávky potvrdí, už si může nárokovat ty peníze jako splátku dluhu,“ uvedla věc na pravou míru.

Přísní jsou na neplatiče v Bohumíně, kde začali dluhy srážet přímo ze sociálních dávek už před několika lety.

„Dávky nevyplácíme v hotovosti, ale složenkami, takže pokud mají lidé pobírající sociální dávky vůči městu dluhy, stahují se jim přímo z dávek,“ říká mluvčí města Lucie Balcarová. V Bohumíně dělají radním problémy především neplatiči nájemného.