Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlovští radní zakázali nové herny

Orlová - Originálním způsobem chtějí zatočit orlovští zastupitelé s provozovateli heren ve městě.

10.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jaroslav Hubený

Noví zájemci o zřízení herny už v budoucnu povolení na jejich provoz od města nedostanou. Orlovští v rámci nově schváleného územního plánu vyčlenili lokality, kde už nebude možné herny nově zřizovat.

„Nový územní plán značně omezuje možnost zřizování heren v centru města, ale i v okrajových částech. V žádném případě nemohou nové herny vznikat v sídlištní zástavbě," zdůraznil místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Podle něj jsou si radní vědomi toho, že s existencí stávajících heren už toho moc nenadělají. „Ale alespoň jsme zamezili přibývání dalších,“ vysvětlil Mojžíšek. Radnice má podle něj v otázce potírání hazardu jasno a vznik nových heren už nebudou muset v budoucnu ošetřovat ani městskou vyhláškou. „Myslím si, že je to docela rozumné řešení. Úprava takovýchto pravidel formou obecní vyhlášky, kterou přijala některá okolní města, je poněkud komplikovaná. My jsme využili možnosti, která se nabízela v souvislosti s vydáním územního plánu,“ vysvětlil Mojžíšek.

„Domnívám se, že způsob, se kterým se s automaty vyrovnávají například v Bohumíně, je správný, ale i ten má spoustu drobných úskalí. Podle mého by se záležitost měla řešit centrálně nařízením, vyhláškou či zákonem a města by určitě ráda toto nařízení či zákon plnila," doplnil starosta Orlové Jiří Michalík.

Průkopníkem v boji s hazardem v podobě omezování působnosti heren zejména v centru města, je na Karvinsku Bohumín. Zastupitelé přijali vyhlášku, která zakazuje provoz heren na několika místech ve městě, především v blízkosti škol, nemocnice, dětských zařízení a dalších. Před přijetím této vyhlášky fungovalo v Bohumíně 144 automatů, v roce 2007 jejich počet klesl o více než 100 přístrojů a dnes je v Bohumíně jen 33 povolených výherních automatů. „městská pokladna sice přišla 5 milionů korun na poplatcích, ale vůbec nám to není líto,“ uvedl bohumínský starosta Petr Vícha.

Podle něj tamní lidé do automatů vhodili ročně desetkrát tolik. „Navíc chceme chránit veřejný pořádek, klid v okolí a ztížit lidem zneužívání sociálních dávek, protože z našich zkušeností víme, že jejich velká část končila jinde než v potravinách a v oblečení pro děti. Gamblerství a závislost a s tím související trestnou činnost podporovat nechceme,“ řekl Vícha.

Čáru přes rozpočet ovšem Bohumínu udělalo Ministerstvo financí, které loni na podzim povolilo nový typ výherních hracích automatů, tak zvaných videoterminálů. Během dvou dnů povolilo provoz 73 těchto přístrojů na 10 let. Přes nezanedbatelné příjmy do obecního rozpočtu, uvažují o regulaci výskytu heren také v Karviné. „Chtěli bychom snížit počet automatů ve městě a to hlavně v centru města a okolí. Zatím čekáme na nový loterijní zákon, který by měl uvést nová pravidla i pro provozování automatů ve městech,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. NIKOLA KLIMŠOVÁ

Autor: Nikola Klimšová

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení