Město sáhlo k odchytu holubů poprvé loni, a to vzhledem k jejich znatelnému přemnožení. „Lidé si často stěžovali na znečištěná veřejná prostranství, špinavé lavičky a poškozené fasády domů, ucpané okapy a zanášené půdy,“ vzpomínala na hlavní důvody zahájení odchytu mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

V roce 2008 bylo provedeno ornitologické pozorování. To odhadovalo, že ve městě žije celkově kolem pěti set holubů. Za dva měsíce bylo odchyceno 360 těchto ptáků, což stálo radnici téměř 110 tisíc korun.

Podle mnoha lidí však musel být počet holubů ve městě mnohem vyšší. Poukazovali přitom na fakt, že se hejna chytrých ptáků jen přemístila do jiných lokalit a nadále město brázdí ve velkém počtu.

Odchyt a následné usmrcení zvířat mělo řadu odpůrců. Zcela odlišné názory panovaly v řadách Havířovanů, kteří byli nuceni blízké soužití s ptáky sdílet. „Už jsme měli i strach. Od jejich trusu byly neustále znečištěny okna a parapety, o půdě ani nemluvě. Tam ležela těla uhynulých zvířat, takže jsme se obávali možné infekce. Navíc si nikdo nedovede představit, co dovedou holubi dělat za rámus. Mnohdy jsme se kvůli tomu ani nevyspali,“ uváděli lidé, kteří bydleli v nejvyšších patrech domů, jejichž půdy sloužily holubům jako hnízdiště a zásah města vřele přivítali.

„Také v letošním roce jsme připraveni zajistit odchyt holubů, a to v případě, že si lidé a vlastníci objektů budou stěžovat na jejich přemnožení. V rozpočtu města máme na odchyt vyčleněno sto tisíc korun. Chceme požádat obyvatele Havířova, aby nás informovali o místech, kde jsou holubi přemnoženi. Především máme na mysli hnízdiště na půdách, takže se mohou ozývat i samotní vlastníci domů,“ vyzývala ke spolupráci Pondělíčková.