Hasiči se věnují prevenci a kontrolují například příjezdové komunikace a požární nástupní plochy na vybraných sídlištích, rozdávají varovné letáčky neukázněným řidičům. Kontrolují zabezpečení diskoték a dalších nočních podniků, požární aktivisté navštěvují školy a pořádají akce pro veřejnost,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Den požární bezpečnosti vyhlašuje již od roku 2000 v celé republice Česká asociace hasičských důstojníků, a to vždy jednou ročně, pokud možno na „šťastný“ pátek třináctého. „Cílem je soustředit do jednoho dne preventivní akce, které profesionální hasiči připravují a uskutečňují v průběhu celého roku. Tím chtějí záchranáři hlavně varovat před požáry a jejich negativními důsledky pro životy a zdraví lidí i jejich majetky. A hasiči v Moravskoslezském kraji tento cíl rozhodně neodbývají,“ dodal Kůdela.

Požární stanice budou od 9 do 17 hodin otevřeny samozřejmě i na Karvinsku, a to v Karviné, Havířově, Orlové, Českém Těšíně a Bohumíně. Na stanicích jsou připraveny ukázky zásahové techniky, prohlídky zázemí stanic a třeba i odpovědi na dotazy typu, co dělají hasiči, když právě nezasahují. Ve stejnou dobu je otevřeno i muzeum v Přívoze.