Den otevřených dveří se koná každý rok u příležitosti Světového dne vody. Lidé mohou navštívit přehrady Slezská Harta, Kružberk, Morávka, Šance a Žermanice. Na Kružberku a Žermanicích bude přístupné také rybné hospodářství. Zájemci si mohou prohlédnout také vodohospodářský dispečink a laboratoře v ostravské centrále.

Den otevřených dveří se uskuteční v sobotu 28. března od 9.00 do 15.00 hod. Poslední vstup k prohlídkám je ve 14.30 hod. Akce by mohla být zrušena, pokud by nastala povodňová aktivita.

Zájem bývá velký

Prohlídky přehrad jsou u veřejnosti velmi oblíbené. Například Žermanickou přehradu si prohlédne několik stovek lidí. Oceňují možnost prohlédnout si útroby mohutné přehradní hráze. Vodohospodáři jim vysvětlují, jak celé dílo funguje, odkud se ovládá a k čemu slouží. Mezi nejčastější dotazy patří, co by se stalo, kdyby přehrada praskla a zda by ohrozila Havířov. Mnoho lidí také s překvapením zjišťuje, kolik vody každý den z přehrady odebírají ostravské hutě, nebo že přehrada má umělý přivaděč z výše položené přehrady Morávka.

I letos mají pracovníci přehrady připravené propagační materiály, včetně nově vytištěných pohlednic s motivem přehrady. Žermanickou přehradu je možné si projít individuálně, nebo každou půlhodinu ve skupině s průvodcem a odborným výkladem.