„V těchto dnech probíhá velká rekultivace v takzvané lokalitě Václavka, u silnice směrem na Rychvald,“ potvrdila mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková. Většinu území tam nyní vlastní soukromé firmy a samotné město tam má jen malou část pozemku. Na celou akci ale dohlíží především z ekologického hlediska.

Na místě totiž dělníci vykáceli stovky náletových dřevin, které byly ve špatném stavu. „Na místě se zasadí tisíce malých stromků i křovin a některé z původních stromů tam zůstanou,“ uvedla mluvčí Cibulková.

Kácení a sázení nepřinese v okolí Dolu Václav jedinou změnu. „Kolem cesty zůstane snížený původní val s novými stromky. Za ním vznikne zelená plocha s novou cestou. Místo tak bude připravené pro případnou výstavbu lehkých průmyslových hal, pro které je tato lokalita v územním plánu vymezena,“ vysvětlila Cibulková.

Za pokácené stromy navíc získá město jako náhradu celkem 260 křovin a deset vzácných vzrostlých stromů, jako například červený javor a kaštan či katalpu. „Tyto stromy se vysadí v okolí Altenheimu v Zimném Dole,“ dodala mluvčí města.