„Máme kapacitu pro 132 uživatelů, ovšem zájem je několikanásobně vyšší,“ potvrzuje asistent ředitelky Domova pro seniory v Karviné-Novém Městě Martin Morcinek.

A situace je podobná i v ostatních městech. „V Těšíně máme plno. Kapacita dvaasedmdesáti míst nemůže uspokojit všechny zájemce, kterých je ke čtyřem stovkám,“ říká ředitel Domova pro seniory v Českém Těšíně Janusz Foltyn.

V současnosti jsou v Těšíně plní a v případě uvolnění místa rozhoduje o zařazení důchodce speciální komise. „Důchodci by měli splňovat určité podmínky pro to, aby k nám byli zařazeni. Především by mělo jít o lidi, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu věku a potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby,“ vysvětlil ředitel zařízení.

Dalšími okolnostmi, ke kterým se přihlíží, je například osamělost nebo omezený kontakt s rodinou a blízkými či nevyhovující bytové podmínky a sociálně slabé zázemí.

To ovšem ne u všech zájemců o lůžko v domovech platí. „Hlavní podmínkou pro přijetí by mělo být to, že do domova důchodců budou lidé chodit až v krajní nouzi, tedy lidé s nejvyšší závislostí. A ne poměrně čilí lidé, kteří tam jít nemusejí,“ prohlásil vedoucí oddělení sociálních služeb Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Daniel Rychlík.

Také on potvrdil, že zájem výrazně převyšuje kapacitní možnosti domovů na Karvinsku. „Stále převládá poptávka nad nabídkou. Podle mě je to zčásti zaviněno i tím, že se starší lidé děsí informací, že se na místo v domovech musí čekat i několik let, proto si chodí dávat žádosti předčasně, a když se na ně dostane, tak se brání, že ještě do domova nechtějí,“ uvedl Rychlík.

Zájem dostatečně neuspokojil ani v Havířově nedávno otevřený Domov seniorů Helios. Tamní úředníci stále evidují na čtyři sta žádostí.