Den požární bezpečnosti mají na svědomí hasičští důstojníci, kteří akci už před léty naplánovali symbolicky k pátku třináctého. Prevence před nepříjemnostmi, ke kterým musejí hasiči každý den vyjíždět, je hlavním cílem. „Jen tady u nás v Havířově vyjíždíme každý rok ke zhruba devíti stovkám zásahů. Střídáme se tady ve třech směnách. Čtyřiadvacetihodinové služby jsou vyplněné výcvikem a přípravou techniky. Přestože můžeme od třiadvacáté hodiny spát, ten spánek není tím odpočinkem, který znáte vy. I v noci musíme být schopni po nahlášení vyjet do dvou minut a musím přiznat, že my to zvládáme do minuty,“ vysvětloval dětem Martin Tesař.

Školáci si mohli projít všechny prostory požární zbrojnice. Mnozí poprvé viděli, že hasiči mají svou tělocvičnu, posilovnu, kuchyň s jídelnou, dvě velké ložnice, šatnu s oblečením k zásahům. Ti všímavější postřehli velkou díru ve stropě garáže, kde byla kdysi klasická tyč, po které hasiči sjížděli z ložnice přímo k autům. „Dnes už je to jiné. Cestou z ložnice musíme po schodech k tiskárně, kde si vyzvedáváme informace o zásahu. Pak se oblékáme a nasedáme do aut,“ vysvětlili hasiči, kteří dětem ukazovali požární vozidla a vybavení.

Možnosti vyzkoušet si hasičské vybavení a dotazovat se na různé věci mužů v uniformě, využily také děti z karvinských základních škol. „Hasiči chtějí celou akcí varovat před požáry a jejich negativními důsledky pro zdraví lidí i jejich majetky,“ uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Hasiči v Karviné ukázali dětem vybavení vozů, sjetí po tyči, či manipulaci s vodním dělem. „Děti si navíc mohou vyzkoušet dýchací masku, vylézt na hasičský vůz a další věci,“ shrnul člen karvinského hasičského sboru Karel Fleischer.

Libor Běčák, Petr Wojnar