Kontrolní akce se konala v tradičním termínu. V pátek večer vyšlo do ulic centrální části Havířova sedmnáct policistů a čtyři strážníci. „Akce je zaměřena, podobně jako ty předešlé, na odhalování konzumace a podávání alkoholických nápojů osobám, kterým ještě není 18 let. Současně se policisté zajímají o totožnost i u dospělých, u kterých mají podezření, že jsou na seznamu hledaných. Vůbec poprvé však do akce nasadíme i psy, kteří jsou cvičeni k odhalování drog,“ řekl vedoucí obvodního oddělení Policie ČR Havířov-Město Martin Dobeš.

Reakce na psí doprovod na sebe nenechala dlouho čekat. Už u první restaurace měl jeden host důvod opustit lokál jinak než dveřmi, kterými přišel. Když viděl, že do podniku vstupuje skupina uniformovaných policistů se psy, začal se soukat ven oknem. Vystrčil však jen batoh, protože venku stáli policisté v civilu. Ti mladého muže nechali důkladně zkontrolovat a jeho batoh prověřil i pes. Nic podezřelého však zjištěno nebylo.

Na drogy psi nenarazili ani v dalších lokálech. „Podle množství, které by člověk u sebe měl a způsobu, jak by je měl schované, by psi reagovali buď už z větší vzdálenosti, nebo až v bezprostřední blízkosti. Jsou naučeni odhalovat různé druhy drog a mají naučené reakce, kterými dávají vědět své podezření,“ vysvětlil jeden z trojice psovodů.

Nejvíce hříšníků, kteří byli přistižení pod vlivem alkoholu, se našlo v podniku Beach v komplexu Kosmos na Dlouhé třídě. „To je zajímavé, že jsme vypili všichni to samé a ta mašinka ukazuje každému jinak,“ divili se tři sedmnáctiletí chlapci po provedené dechové zkoušce. Zatímco u dvou se hodnota alkoholu pohybovala kolem půl promile, u třetího to bylo 1,35 promile. Hlídka dva mladíky doprovodila domů, kde je s patřičným poučením, o jehož významu dotyční předem pochybovali, předala rodičům.

Pro strach uděláno měla také jedna slečna. Ta se v podniku pohybovala v doprovodu mladíka, kterého policisté znají už z dřívějška. Jejich podezření nezklamal ani tentokrát, když alkoholtester ukázal, že své blížící se osmnáctiny zapíjí ve značném předstihu. K dechové zkoušce byla vyzvána i jeho přítelkyně. Ta byla tak vystresovaná, že musela zkoušku pětkrát opakovat. Šestá zkouška ukázala čistou nulu.