Policisté na Karvinsku si myslí, že by náročnější procedury při snaze získat zbrojní pas situaci jen prospěly. „Povinné psychotesty by mohly pomoci odhalit osoby, které by neměly držet zbraň v ruce. To znamená násilníky, labilní osoby, nevyzrálé jedince a podobně,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Přesto by podobné opatření v případě petřvaldského střelce nic nezměnilo. „Tam se jednalo o nelegálně drženou zbraň, a v takovém případě je velmi těžké tragédii předejít. Pokud se majitel takto nabyté zbraně rozhodne vystřelit, pak se tomu prakticky nedá zabránit,“ tvrdí Viačková.

Řešením by tak mohlo být zpřísnění trestů v případě odhalení člověka vlastnícího nelegálně drženou zbraň. „V současnosti je zákon takový, že kdo vyrobí, opatří sobě nebo někomu jinému zbraň, či ji přechovává, bude potrestán maximálně ročním trestem či peněžitou sankcí,“ řekla mluvčí.

To by rád změnil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který ve svém novém trestním zákonu volá po přísnějších sazbách. Až osmiletý postih za pouhé nelegální držení zbraně by mohl později předejít podobným masakrům.

Policistům navíc pomáhá novinka v zákoně, kdy mohou v případě důvodného podezření na přechovávání nelegálně držených zbraní vstoupit do bytu podezřelého. Přesto se mužům zákona nepřichází na stopu lidem, kteří přechovávají zbraně, snadno. „Množství nelegálně držených zbraní v našem regionu nedokážeme vyčíslit. Většinou reagujeme na nějaký tip, který dostaneme. V tom okamžiku se případem pro jeho závažnost okamžitě zabýváme,“ uvádí Viačková. To i přesto, že případů spojených se střelbou bylo na Karvinsku za poslední roky minimum.

„Poslední případ střelby před tragédií v Petřvaldě se udál v lednu roku 2006 v Karviné-Ráji. Tehdy muž střílel do okna přízemního bytu, kde zranil jiného muže. Pachatel byl za ublížení na zdraví odsouzen na 2 roky a 6 měsíců,“ vzpomíná Viačková.

O co menší je totiž číslo pachatelů, kteří neváhali použít střelnou zbraň, o to horší jsou následky, což naposledy dokumentovala tragédie v Petřvaldě. Sehnat nelegální cestou zbraň je přitom to nejmenší. „Tito lidé už vědí, kam se obrátit a jsou schopni si lehce obstarat zbraň na černém trhu. Mají své kontakty, díky kterým to pro ně není problém,“ dodala policejní mluvčí.