Ještě před tím však absolvují jako symbolický start sestup do dolu Paskov. „Již tento pátek se oba muži spustí po 142 osmimetrových žebřících do 1156 metrů hluboké jámy Dolu Paskov, fakticky v hloubce 850 metrů pod hladinou moře. Pokud skončí expedice skutečně až na vrcholu Everestu, překonají výškový rozdíl 9698 metrů,“ vysvětlil vedoucí útvaru báňské inspekce v OKD Václav Kabourek.

Na bezpečnost výstupu dohlédnou odborníci z OKD, v případě potřeby poskytne pomoc lékař Hlavní báňské záchranné stanice. „V OKD už mám něco odfáráno, ale výstup z šachty vlastními silami, to pro mě bude novinka. Je to originální výzva,“ říká pětapadesátiletý Milan Pěgřímek, který pracuje na úseku větrání v Dole ČSM.

Právě OKD a město Karviná výpravu obou ostřílených horolezců finančně podpořili. Koncem března pak oba horolezci odcestují z Vídně přes Londýn do Káthmandu, odkud je čeká přesun do Tibetu a aklimatizace v základním táboře ve výšce 5200 metrů nad mořem.

„Kvalitní aklimatizace bude nesmírně důležitá, nesmíme nic uspěchat,“ řekl Věslav Chrząszcz, který se jako mistr v Centru servisních služeb podílí na opravách důlních strojů a zařízení OKD.

Everest by chtěli zdolat ze severní strany severovýchodním hřebenem podle aktuálních podmínek zhruba kolem 20. května. Klasická cesta vede z jihu, z Nepálu. Ale je velmi frekventovaná, nebezpečná a v neposlední řadě i drahá.

„Trasa, kterou půjdeme my, byla objevena v roce 1924, kdy se po ní vydali dva Britové. Jenže po cestě zahynuli a dodnes se vlastně neví, zda byli už tehdy na vrcholu,“ vysvětlil Chrząszcz.

Poslední výškový tábor čeká českou minivýpravu, jež se pravděpodobně přidá ke kolegům z Německa a Španělska, ve výšce 8300 metrů. „Závěrečný výstup by měl být co nejkratší a nejrychlejší. V takové výšce se totiž člověk vlivem nedostatku kyslíku extrémně rychle unaví,“ dodal osmačtyřicetiletý zkušený horolezec. Oba dva se na vrchol vydají bez kyslíkových masek.

Přestože s sebou neberou žádnou mobilní techniku, budou se snažit podávat o své cestě pravidelné zprávy. „Pokud se nám podaří od kolegů napsat zprávy na notebooku, či se spojit s domovem přes satelitní telefon,“ dodal Chrząszcz.