Ministr životního prostředí Martin Bursík nařídil krajským úředníkům projekt přepracovat a trvá na tom, aby se zvýšil podíl vytříděného odpadu.
„Západní země nejprve třídí a pouze to, to už třídit nelze, se spaluje. A tady by se mělo pálit vše? To ne!“ řekl Bursík. „Toto není integrované centrum pro využití odpadu, ale obyčejná spalovna,“ dodal.

Pohrozil, že pokud toto krajský úřad nedodrží, nemá šanci získat od ministerstva finance potřebné na stavbu zařízení. Z evropských dotací totiž kraj může získat sotva 40 procent potřebné sumy. Zbytek nákladů chce pokrýt z půjček u bankovních domů a dalších zdrojů.

„Toto je politická záležitost a my věříme, že se nám podaří přesvědčit ministerstvo, že ve spalování odpadu je budoucnost odpadového hospodářství a že by mělo být tomuto projektu nakloněno,“ řekl včera na tiskové konferenci náměstek hejtmana Miroslav Novák.

Vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Tomáš Kotyza řekl, že na projekt může jeho realizátor, kterým je akciová společnost KIC Odpady, získat maximálně 38 procent nákladů. „Prostředky na pokrytí padesáti procent nákladů máme přislíbeny z Evropské rozvojové banky formou úvěru,“ řekl Kotyza.

Upozornil však na to, že pokud se nepodařit přesvědčit ministerstvo, aby bylo k tomuto projektu vstřícnější a umožnilo investorovi čerpat peníze z evropských operačních programů, není vyloučeno, že zbytek více než dvě miliardy korun budou muset ve svých rozpočtech najít akcionáři investorské společnosti KIC Odpady. Akcie této firmy převedl nedávno kraj na pět statutárních měst, která projekt spalovny podpořila - Ostravu, Havířov, Karvinou, Opavu a Frýdek-Místek.

„Je otázka, zda ty prostředky vezmou z erárního rozpočtového balíku nebo například zvýší cenu za svoz odpadu. V takovém případě by to zaplatili sami občané, což asi chce málokdo,“ uvažuje Kotyza.

Stavbu spalovny podporuje také Krajská hospodářská komora. „Odpad je cenná surovina, kterou místo toho, abychom ji zahrabávali do země, bychom měli zužitkovat a vyrábět z ní teplo a elektřinu,“ tvrdí šéf KHK Pavel Bartoš.

Plán na vybudování spalovny komunálního odpadu, kde by se likvidovalo až 200 tisíc tun směsného odpadu z velké části domácností v Moravskoslezském kraji, se datuje od roku 2005. Spalovna za 5 miliard korun má vyrůst v areálu uzavřeného dolu Barbora a kromě samotné likvidace odpadu má produkovat i elektřinu a teplo. Díky tomu by blízká teplárna Dalkia mohla snížit produkci emisí a pohodlně zásobovat teplem Karvinou a další města.