Současné vedení radnice je mnohdy kritizováno za zadávání veřejných zakázek a následně i přeplácení různých staveb. To však havířovský magistrát jednoznačně odmítá a svá tvrzení podkládá konkrétními čísly.

Finanční krize se projevuje i ve stavebnictví. Stále více firem se snaží získat zakázky přímo od měst. Ta na tom mohou vydělat, ale musejí být i opatrná. „Nyní opravdu evidujeme minimálně dvojnásobek firem, které se hlásí do výběrových řízení. Přibývá přitom zájemců ze vzdálenějších míst. Zaznamenáváme v některých případech také neobvykle nízké ceny, které jsou mnohdy až o třicet procent nižší než u ostatních. To však neznamená, že firma s nejnižší nabídkou zakázku automaticky získá. Když je výsledná cena podezřele nízká, jsme povinni ji prozkoumat a firma musí jednotlivé nízké položky obhájit,“ přiblížil postup radnice náměstek primátora pro místní rozvoj Zdeněk Osmanczyk.

Konkurenční boj i politické pozadí přispává v poslední době k propírání už hotových nebo probíhajících zakázek. V Havířově je zaznamenán zvýšený tlak, když se hodně mluví o navýšení ceny dokončeného Domova seniorů Helios.

„Zaznamenali jsme samozřejmě, že někdo zpochybňuje cenu Heliosu, která se měla údajně v průběhu stavby rapidně navýšit. To je holý nesmysl. Koncová cena dokonce kopíruje cenu vysoutěženou ve výběrovém řízení před několika lety, což je asi nejpádnější argument. Neprojevila se v ní navíc inflace ani zvyšování cen materiálu. Na kontrole stavby jsme si dávali celou dobu hodně záležet, aby náhodou nevznikly případně zbytečné vícepráce. Naši lidé úkol splnili na jedničku a i díky tomu zůstala cena zachována,“ uvedl Osmanczyk.

Další problémovou stavbou je údajně i psí útulek. Ten je podle některých mnohonásobně předražen. I tuto informaci pokládá vedení havířovské radnice jako nepravdivou a účelovou. Radní se hodně podivují nad praktiky některých médií, které místo konkrétní ucelené informace vytrhávají jednotlivé body z konceptu, a to jen za účelem získání senzace s politickým podtextem.

„Některá média tvrdí, že útulek pro zvířata vyjde na více než padesát milionů a bude v něm jen čtyřicet kotců pro psy, takže jeden přijde magistrát na více než milion. Jenže to vše je absolutní nesmysl. Při tak velké stavbě se navíc nedají počítat jen samostatné kotce pro psy. Cena vůbec nepřesahuje padesát milionů, ale bez DPH je stanovena na 37 milionů, když správní budova a kotce vyjdou na 25,5 milionu. Všichni, kteří problém s útulkem sledují delší dobu, moc dobře vědí, jaké problémy jsme měli jen s hledáním pozemku. Jelikož se jedná o odlehlé místo, prodražily se inženýrské sítě. Poté jsme museli kvůli protestům zdejších obyvatel přistoupit k vybudování protihlukové stěny. Co se týká samotného vybavení, tak vedle 41 kotců, ve kterých může být až osmdesát psů, se dále počítá i s dalšími deseti kotci pro karanténu, místnostmi pro 18 koček a další zvířata. Zapomenout se samozřejmě nesmí ani na stěžejní prostory veterinární ambulance a její standardní vybavení,“ poukázal náměstek na největší nesrovnalosti při zveřejňování informací.

„To už nikdo nemluví o normách, které stanoví co v útulku musí být a jak má být koncipován. Myslím si, že naše argumenty jsou více než pádné a můžeme si jen domýšlet, komu se hodí reálná fakta deformovat. Podle nás jde o cílenou kampaň, která nás má na podkladě nepravdivých a neúplných dat diskriminovat,“ řekl dále Osmanczyk, který našel přibližně stejný útulek pro zvířata ve Zlíně. „Tady mají podobné zařízení a investovali do něj před několika lety hodně obdobnou částku jako my. A to nemuseli stavět protihlukovou stěnu a investovat ani tolik do inženýrských sítí,“ dodal náměstek Zdeněk Osmanczyk.