Ještě v minulém roce bývalé vedení kraje tvrdilo, že na odkup nemá prostředky a navrhovalo radním Havířova jako protihodnotu pozemek v objektu havířovské nemocnice.

Město ale návrh odmítlo a upřednostňovalo přímý prodej. Taková totiž byla dohoda, když Havířov odkoupil od kraje budovy pěti zdravotních středisek, která mimo jiné byla ve špatném stavu. Naopak budovy záchranné služby a dětského centra jsou ve vlastnictví města, ale využívá je kraj.

Nové vedení Moravskoslezského kraje se muselo rozhodnou do konce března, jak bude ve věci postupovat, jelikož na konci měsíce končila udělená výpůjčka. Od dubna by pak muselo začít platit za pronájem městských budov.

Nové zastupitelstvo nakonec odkup v únoru schválilo všemi hlasy a 11. března došlo k samotnému podpisu smlouvy. Obě strany si odsouhlasily kupní cenu za objekt záchranné služby ve výši 11 milionů korun. U Čtyřlístku se jedná o čtyři miliony korun.

Získané finanční prostředky ale nebudou využity na případné rekonstrukce zdravotních středisek, ani na jiné investice. „Peníze z prodeje nebyly zahrnuty do letošního rozpočtu města, jelikož jsme nemohli vědět, jak se kraj rozhodne. Proto nyní budou sloužit jako rezerva v nastávající hospodářské krizi. Musíme počítat s tím, že město může mít nižší příjmy, než jsme očekávali,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.