V Havířově je sedmnáct základních škol. Téměř na všech se ve sboru objevuje muž. Většinou však jen na druhém stupni. Malé děti učí kantor jen na ZŠ G. Svobody a ZŠ Mládežnická. Nejvíce učitelů na druhém stupni je pak na základní škole K. Světlé. Zde vyučuje osmnáct žen a sedm mužů. Po pěti učitelích vyučuje například na ZŠ Gorkého nebo ZŠ Fr. Hrubína.

„Nevěděl jsem, že ve sboru máme nejvíce učitelů ve městě. Jsem s nimi spokojen. Muži mají opravdu u žáků větší autoritu, ale samozřejmě to nemusí být pravidlem,“ uvedl ředitel K. Světlé Jiří Kotaška.

Důvodem, proč počet na obou stranách není vyrovnaný, je platové ohodnocení a v podstatě téměř žádný kariérní růst. „Je to tak. Když je učitel současně živitel rodiny, nemá to jednoduché. Hodně mých kolegů, které znám, a konec konců i já, máme ještě jiné aktivity, kterými si přivyděláváme,“ řekl třídní učitel Jiří Jekl.

Ředitelé nemohou sice hýbat základními platy, které se odvíjí od přesně stanovených tarifů, nicméně mají možnost odměňování osobním ohodnocením nebo mimořádnými odměnami, které jsou pohyblivé a v kompetencích ředitelů.

Co se rapidně během posledních let ve školství změnilo, je to, že už dávno neplatí, že ředitelem či zástupcem ředitele je žena. Zde je počet na havířovských školách naprosto vyrovnaný.