Ještě nedávno stačily na všechny akutní případy dvě sanitky. Jedna s posádkou řidič záchranář, zdravotní sestra a lékař, druhá měla místo lékaře zdravotníka. Loni byla do služby uvedena třetí zdravotnická posádka a pravděpodobně už v polovině letošního roku bude nasazena čtvrtá.

Nutnost rozšiřování souvisí s nárůstem výjezdů. Záchranáři potvrzují, že lidé z města zpohodlněli. Zatímco kdysi byli schopni si s drobnými úrazy dojít do nemocnice sami, dnes vyžadují příjezd záchranky nejen k úrazům, ale i k nemocem, se kterými by měli navštívit svého lékaře. Záchranáři chápou, že si je zavolá člověk, který si při pádu zlomí nohu anebo poraní hlavu. Rozum stát jim však zůstává nad tím, že si je zavolá člověk s naraženým zápěstím. Zatímco totiž ošetřují lehce zraněného, může jejich rychlou pomoc potřebovat někdo, koho postihl infarkt, mozková mrtvička nebo jiné akutní komplikace.

„Skutečně mohu potvrdit, že v Havířově připravujeme další posádku rychlé zdravotnické pomoci. Zejména v Havířově máme podstatný nárůst výjezdů, který mimo jiného souvisí i s omezením činnosti lékařské služby první pomoci, respektive její výjezdové složky. Lidé si pak prostě volají 155, aby přijela záchranka. Léta zaběhaný systém se změnil evidentně nikoliv k lepšímu, a toto je následek, který se bohužel projevuje právě na straně záchranné služby,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

Z množství výjezdů dokáží záchranáři rozluštit i další zajímavost. Banální zásahy, které hraniční až se zneužitím, mají hlášeny v drtivé většině přímo z města Havířova. Naopak do okrajových částí regionu si je lidé volají jen k vážným případům, se kterými už si sami nedokáží poradit.