„Z dvaceti kontrolovaných vozidel nebylo ani jedno přetíženo,“ konstatovala po akci policejní mluvčí Zlatuše Viačková. A oproti minulým létům takto pozitivně většinou končí většina podobně zaměřených akcí na Karvinsku. „Řidiči si už dávají větší pozor než v minulosti. Výsledky se zlepšili především proto, že o tom, že se podobné akce konají, řidiči velmi dobře vědí a bojí se tučných pokut, které by je neminuly,“ uvedla Viačková.

Letos byla akce v Chotěbuzi už druhou stejného typu. První se konala v Havířově. „Kromě kamionů jsme se přitom zaměřili i na kontrolu bezpečnosti jízdy řidičů autobusů,“ říká mluvčí. Na to v Chotěbuzi přitom jeden řidič polského autobusu tvrdě narazil. „Neměl v pořádku bezpečnostní přestávky, proto jej neminula pokuta 20 tisíc korun,“ říká Viačková.

Kontrolovaly se i chemikálie a nebezpečný odpad, kdy při kontrolách nebyla zjištěna žádná závada. S Centrem dopravních služeb, které poskytuje policistům na Karvinsku technické zázemí pro možnost převážení kamiónů, plánují muži zákona letos ještě opakovaně spolupracovat. Při podobných akcích přitom zapojují i mladé policisty, kteří teprve čerpají první zkušenosti z praxe.

„Podobné akce jsou ideální na to, aby si mladí policisté, kteří prošli školícícím centrem ve Frýdku-Místku, vyzkoušeli komunikaci s lidmi a celkově práci policisty v terénu. Loni jsme této možnosti při takto zaměřených akcích využívali velmi často,“ shrnula mluvčí.