„Vidíme v tom přínos pro město. Potřebujeme, aby se někdo staral o úklid veřejných prostranství. Nyní se zabýváme tím, jak nastavit organizaci. Jednáme s Městským podnikem služeb, zda by bylo v jeho silách veřejné služby zabezpečit. Pokud ano, město by se staralo o evidenci, vyhodnocení a kontrolu,“ uvedl místostarosta Šenova Jan Blažek.

Havířov, jelikož už deset let vytváří místa veřejně prospěšných prácí pro uchazeče o zaměstnání evidované na ÚP, tak velké nadšení jako Šenov z veřejných služeb prozatím nesdílí. Náročná bude administrativa, samotná organizace a projekt si vyžádá i nemalé náklady. „Podle předběžných odhadů by mohlo být v Havířově až 1200 lidí, kteří by měli vykonávat veřejnou službu. Systém veřejných prací je zaběhlý a město je spokojené s odváděním prací. Bude mnohem složitější a také finančně náročnější zavést do praxe veřejnou službu. Pracovníky bychom museli mimo jiné vybavit ochrannými pomůckami a přitom ještě není zřejmé jakými,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.

O tom, zda bude Havířov realizovat veřejnou službu a v jakém rozsahu, bude rada rozhodovat ve středu. V případě, že se město rozhodne v plném rozsahu institut podpořit, může dojít k tomu, že budou veřejně prospěšné práce omezeny. V žádném případě ale nedojde k úplnému zrušení.