A jako již tradičně provedou návštěvníky interiérem zámku průvodkyně v dobových kostýmech. Správce zámku připravil pro návštěvníky tři prohlídkové kruhy, přičemž návštěvník uvidí interiéry a uměleckohistorické sbírky ze 16. až 20. století, zařízení šlechtického sídla z 19. století včetně souborů dobového nábytku, obrazů, hodin a dalších artefaktů.

„Mezi novinkami v letošním roce budou další kousky starého porcelánu, stříbra a historických dámských šatů v několika zámeckých pokojích,“ prozradila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Třetí okruh je věnován významným českým umělcům 19. století (Mikoláš Aleš, Jaroslav Čermák, Jan Preisler, Josef Václav Myslbek, Josef Mařatka) ze sbírek Národní galerie v Praze. Součástí zámku je rozlehlý park v anglickém stylu. Ceny vstupného a veškeré další informace jsou na webu města.

Unikátní historickou památkou Karviné je kromě empírového zámku také šikmý kostel Sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech. Jeho správou je pověřena místní římsko-katolická farnost a prohlídky barokního kostela jsou možné po domluvě předem. „Kostel bývá zpřístupněn také o svátečních dnech jako jsou květnové nebo červencové volné dny,“ prozradil karvinský katolický farář Daniel Vícha. Že je kostel, jež je vlivem důlních vlivů nakloněn raritou, svědčí i to, že je hojně navštěvován cizinci. Máme tady často návštěvníky z Polska, Německa, Anglie, ale i Japonska a Kanady. Teďˇza pár dní taky budeme mít výpravu skotských studentů geologie,“ dodal Vícha.

Po opravě počátkem tisíciletí však správce kostela už několik let řeší problém jedné plesnivějící strany objektu. „O opravě se jedná s Památkovým ústavem. Zatím však nemáme žádný výsledek,“ dodal páter Vícha.