„Hned během prvního dne, kdy jsme začali žádosti o pasy s otisky prstů přijímat, si je přišlo na magistrát vyřídit pětaosmdesát lidí. Přitom v minulých měsících si žádosti o nový pas vyřizovalo průměrně deset lidí za úřední den,“ přiblížila nárůst klientů u přepážek mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

K vyřízení pasu s otisky prstů není třeba donést fotografii. Ta se pořídí přímo na přepážce, takže se musí žadatel osobně dostavit. K vyřízení nového pasu pro dospělého je potřeba přinést občanský průkaz a 600 korun na úhradu správního poplatku. Ti, kteří už pas vlastní, tak ho musí vrátit. Není přitom třeba vyplňovat žádnou žádost. Pas bude vydán do třiceti dnů a je platný deset let.

U dětí do patnácti let je cestovní doklad platný pět let. K žádosti musí doložit rodný list nebo občanský průkaz rodiče, v němž je dítě zapsáno. Do doby zletilosti musí k žádosti přiložit písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem. Při vydání prvního cestovního pasu je vyžadován také doklad o státním občanství. Poplatek činí sto korun.

„Žádá-li občan o vydání cestovního pasu v kratší lhůtě než třiceti dnů, cestovní pas se vydává bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. V takovém případě je cestovní doklad platný pouze šest měsíců. Za takový pas zaplatí dospělý žadatel patnáct set a dítě mladší patnácti let tisíc korun,“ vysvětlila Pondělíčková, která dodala, že k těmto žádostem se musejí přinést dvě fotografie, občanský průkaz a plná moc, pokud žádost podává zplnomocněný zástupce.