Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fikáček: Havířovští zastupitelé jsou zastrašováni!

Havířov - V posledních týdnech začalo být v havířovské politice rušno. Opozici se nelíbí financování řady investičních akcí. Kvůli dvěma dokonce svolala mimořádné zastupitelstvo. Ledy se pohnuly a někteří politici se rozhodli promluvit o věcech, které se prozatím pouze potichu šeptaly v zákulisí. Prvním je i díky mediálnímu tlaku zastupitel ODS Zdeněk Fikáček, který se, pro mnohé překvapivě, trefuje bez ostychu i do vlastních řad. Přiznává přitom i pro něj nepříjemné věci.

9.4.2009 10
SDÍLEJ:

Havířovský zastupitel Zdeněk FikáčekFoto: Libor Pristáš

Redakce Havířovského deníku očekává řadu ohlasů a je připravena o všem nadále informovat.

Ve středu byla údajně provedena ve vašem domě exekuce. Je to pravda?

Co se týká exekuce, opravdu na mě byla uvalena a ve středu se uskutečnila. Vstoupil jsem v minulosti do některých společností, kterým se podnikatelský záměr nevydařil a důsledky pociťuji dnes. Myslím si, že exekuce může v dnešní době potkat téměř každého. Jsou to běžné problémy a důležité je, že jsem se k tomuto problému postavil čelem a řešil ho. Navrhoval jsem i jiná řešení, ale ta nebyla vyslyšena. Sepsal jsem například majetek a chtěl věci řešit, ale exekutor nechtěl nic slyšet. Co mě nemile překvapilo, byla intenzita a arogance, která exekuci provázela. Nevím, ale možná je chování exekutorů normální. Je to ale určitě moje osobní věc a na politiku to nemůže mít žádný vliv.

O jakou částku se jednalo?

O jistinu ve výši šedesáti sedmi tisíc. Takže určitě nic závratného. Co mě spíš zarazilo, je medializace. Nevím jestli je normální, že se má uskutečnit exekuce v deset hodin a před devátou hodinou už vyzvídají novináři, co se děje. Vidím za tím jasný cíl určité skupiny lidí tento problém zneužít a donutit mě k odstoupení ze zastupitelstva. Je to jen malinkatý zlomek toho, co se v poslední době v Havířově děje.

Co máte na mysli?

Mířím na celé havířovské zastupitelstvo, které je manipulované určitou zájmovou skupinou lidí o kterých média dlouhodobě píšou jako o zločincích, kteří se podílí i na organizovaném zločinu. Vidím, že v zastupitelstvu napříč celým politickým spektrem, není vůle tento problém řešit. Nedivím se, protože výše zmiňovaná skupina používá metody zastrašování a vydírání. Po vstupu do komunální politiky jsem byl dlouhodobě vystaven neustálým tlakům. Jelikož jsem nechtěl uhnout, musel jsem následně podat trestní oznámení, a to za vydírání na doktora Petra Kellovského a za pomluvu na Libora Čtvrtku. Myslím si, a to zdůrazňuji, že si to myslím, že za tlakem na mou osobu stojí právě pan Kellovský, který špinavé metody používal i v minulosti a používá je běžně i nyní, a to nejen vůči mně, ale i dalším členům zastupitelstva. Když lidé odolávají, tak se intenzita nátlaku zvyšuje. Na jakou hranici to může dojít, to nechci předvídat. Všichni víme, kam dospěla kauza Balšán.

Mluvíte o skupině lidí napříč politickým spektrem. Jmenoval jste zatím pouze jednoho zastupitele ODS Libora Čtvrtku. Kdo další by měl být její součástí?

Myslím, že je to zřejmé z toho, jaké lidi prosazuje do rozhodujících funkcí. To potvrzuje například angažovanost Podstavky nebo svolání mimořádného zastupitelstva, kde se v kuloárech hovoří o výměně primátora a náměstků, které by měli nahradit Sikora, Mudra, nebo lidé kteří figurují v dozorčí radě Zámek s.r.o., samozřejmě s Jiřím Vojáčkem, který má vliv na část zastupitelů ČSSD. Vůbec nerozumím tomu, jak mohlo město dát těmto lidem k dispozici havířovský Zámek, kde si vytvořili své sídlo. Na oko je vše v pořádku, ale Zámek je vnitřně zadlužen a město na něj doplácí ročně minimálně jedním milionem korun. Jako ekonom nechápu strukturu této firmy. Dva jednatelé určení městem pobírají plat pětadvacet tisíc korun měsíčně a včetně dozorčí rady společnost vydá na odměny okolo osmi set tisíc korun. Při takovém hospodaření je to opravdu k zamyšlení. Několikrát jsem na tyto nesrovnalosti upozorňoval jako zastupitel i jako občan, ale marně. Další zarážející situace je na společnosti HTS. Pan zastupitel Mudra je členem pětičlenné dozorčí rady, která si při zisku čtyř milionů na odměnách rozdělila společně s představenstvem dva miliony korun. Pak není divu, že chce mít tato skupina další vliv a nezdráhá se poté uchýlit ke špinavostem typu označení mé osoby za konfidenta.

Vy jste označen za placeného spolupracovníka policie?

Takto jsem byl nevybíravým způsobem označen Čtvrtkou, s tím, že byl požádán váženým občanem města. Co to je v ODS za lidi, že koupí od bývalého elitního policisty Volného, který zastával vedoucí funkci na inspekci ministerstva vnitra, složku, která potvrzuje konfidentství a placenou spolupráci s policií.

Za reportáží, která se dotýká údajného předražení domova seniorů a útulku pro psy, stojí také výše zmiňovaní lidé?

Domnívám se, že to je jasné všem. Je to jedna ze záminek. Proti současnému vedení města se přitom staví lidé, kteří tyto projekty dokonce připravovali a následně i schvalovali. To je prostě do očí bijící. Každopádně bude dobré, když se pár věcí pořádně vysvětlí. Takže otázek bude určitě hodně. Například mě budou zajímat náklady na osobu, které teď bude město muset platit. Celkově si myslím, že tyto sporné body prošetří policie a soudy bychom měli vznášet až na základě výsledků vyšetřování. Není přeci normální odvolávat někoho na základě nějaké reportáže. Někdo dokonce roznáší pomluvy, že za ní stojím já, ale to je holý nesmysl. Také není pravda, že jsem podal v tomto bodě trestní oznámení.

Jaký cíl může podle vás tato skupina mít?

Jediným cílem je získat plnou kontrolu nad městem s vidinou finančně profitovat bez ohledu na cokoliv. Tito lidé nikdy veřejně nevystoupili a nepřišli se smysluplným projektem, a vždy po sobě nechali nešťastné lidi a pohrobky, na které bude společnost ještě dlouho doplácet.

Všeobecně se říká, že politika, to je špína a bahno. Proč jste do ní vstupoval?

Mnozí říkají, že politiku dělají nezištně a nic od toho neočekávají. Já jsem do komunální politiky vstupoval a hned říkal, že chci zajistit práci havířovským lidem, a to i v mých firmách. Myslím si, že když někdo přijde na tržiště prodávat, tak bychom si ho měli vážit a ne se na něj dívat skrz prsty. Je také důležité odlišovat to, když se podnikání někomu nezdaří a neházet ho do jednoho pytle s podvodníky.

Najdou se v zastupitelstvu vůbec nějací slušní lidé?

Samozřejmě, že ano, ale je jich málo. Já si jich osobně vážím a je mi přitom jedno, jestli se jedná o komunistu nebo člena ODS. Ostatní hledají hlavně osobní a okamžitý prospěch, nebo se prostě nechají jen zastrašit.

Autor: Libor Pristáš

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Z návštěvy fotbalu v Horních Bludovicích.
27

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení