Například v Bohumíně evidují na rozdíl od Chomutova mnohem nižší dluhy, ovšem na dlužníky si úředníci došlápnou již při tříměsíčním dluhu. „Posíláme jim upomínky, výzvy k úhradě dluhu, pozvánky k osobním jednáním. V případě, že ani poté dlužník nespolupracuje a dluhy neuhradí, a nedomluví se s městem ani na splátkovém kalendáři, přistupujeme k soudnímu vymáhání,“ uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.
„Vzniklé dluhy vymáhá velmi dobře naše vlastní oddělení a také využíváme vybírání dluhů po vyplacení dávek, ale nikoliv prostřednictvím exekutora, který by dlužníkům neadekvátně jejich dluhy zvyšoval svými náklady. Myslím, že náš postup je mnohem efektivnější, než v Chomutově,“ tvrdí bohumínský starosta Petr Vícha.
V Karviné dluží nájemníci městu více než 30 milionů, s penále je to pak víc než 80 milionů korun. Podle mluvčí magistrátu Šárky Swiderové se nicméně výše dluhů za nájemné v celkovém objemu každoročně snižuje. „Od konce roku 2006 jsme ze sumy 46 milionů došli ke konci roku loňského na částku 37 milionů bez penále,“ uvedla Swiderová s tím, že aktuálně eviduje město něco přes 1100 dlužníků, z nichž 647 je už vystěhovaných. „Některé dluhy jsou starší než deset let a jsou prakticky nevymahatelné. Proto je prodáváme exekutorům, i když na tom tratíme, ale je to cesta, kterou se nám daří získat alespoň nějakou část peněz,“ prohlásila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.
Hanzel: Fandím kolegyni z Chomutova
Karvinský primátor Tomáš Hanzel připustil, že ho zaujal postup chomutovské primátorky a netají se tím, že jí v tomto fandí. „Zvažujeme stejný postup jako v Chomutově. Samozřejmě mluvím o srážkách za dluhy na pokutách nebo místních poplatcích. Takto nelze postupovat u dlužníků, jejichž pohledávka za nájemné je v některých případech i sto a vícetisícová. Takto dluh od člověka, který pobírá sociální dávku ve výši něco přes tři tisíce korun měsíčně, těžko vybereme,“ říká Hanzel.
Vysvětlil, že na postupu, kdy exekutor zčásti zabaví dávku dotyčnému dlužníkovi bezprostředně po její výplatě na úřadě, není nic protiprávního. „Dávka se v okamžiku převzetí stává normálním movitým majetkem toho, kdo ji převzal a tudíž je mu možné její část zabavit na umoření jakéhokoli dluhu,“ dodal primátor.
Podobně uvažují v Českém Těšíně, kde stále rostou dluhy na poplatcích za odpad a nezaplacené pokuty. Vedení radnice zvažuje, zda po vzoru Chomutova nezabavovat notorickým neplatičům sociální dávky. „Například dluhy na tzv. popelnicovném se jen za loňský rok zvýšily o skoro milion korun na celkem 6 milionu. Lidé prostě přestávají platit komunální poplatky a pro obce to začíná být problém. Přitom jsou to dluhy v řádech stovek až maximálně tisíců korun na osobu,“ říká místostarosta Stanislav Folwarczny s tím, že radnice musí přitvrdit postoj vůči těmto dlužníkům.
Nicméně radnice dává nyní dohromady seznamy svých dlužníků na nájemném, pokutách a městských poplatcích např. za odpady nebo za psa a srovnává je s příjemci dávek vyplácených městem.
Podle vedoucí sociálního odboru českotěšínské radnice Urszuly Chrástecké je problémem nejednoznačnost zákonů a jejich různý výklad. „Podle jednoho soudce je zabavování dávek exekutorem v pořádku, podle druhého je to nezákonné. Pokud nebude dikce zákona upravena tak, aby bylo jednoznačně zřejmé, že dávky sociální nouze lze zabavit na pokrytí dluhů, pak u nás s exekucemi pravděpodobně začínat nebudeme,“ uvedla Chrástecká s tím, že doposud lze z dávek hmotné nouze strhnout pouze částku, která byla vyplacena neprávem a to ještě po dohodě s dlužníkem.
Nikola Klimšová, Tomáš Januszek