Jejím zřizovatelem je kraj a ten také podle slov hejtmana nepočítá s jakýmikoliv změnami ve vlastnictví celé ani jen orlovské části nemocnice. „Z jednání vyplynulo, že hejtman je zásadně proti jakémukoliv převodu orlovské části Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji na město a považuje ji za nedělitelnou součást karvinské nemocnice,“ řekl starosta Orlové Jiří Michalík.

Proč snaha o změnu vlastníka? Město totiž před nedávnem požádalo kraj o osamostatnění orlovské nemocnice, popřípadě o převod nemocnice do vlastnictví města. Tento požadavek se však na kraji nesetkal s pozitivní odezvou.

Důvod je podle představitelů města ten, že nejvyšší vedení tohoto zdravotnického zařízení nevěnuje orlovské části dostatečnou pozornost včetně finanční podpory na obnovu a rozvoj nemocnice. „Z reakcí lékařů i pacientů víme, že situace v orlovské nemocnici není růžová. Velké nedostatky vidíme například v zastaralém vybavení nemocnice a také v tom, že lékaři odcházejí do jiných zdravotnických zařízení, například skvělí ortopedi,“ tvrdí místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Proto se radnice snažila apelovat na vlastníka nemocnice, kterým je kraj, aby se situací v nemocnici zabýval. „Požádali jsme hejtmana, aby kraj dal jasný a jednoznačný signál nejen orlovským občanům, ale i lékařům v orlovské části nemocnice, že se s nemocnicí do budoucna počítá, a že i v ní bude probíhat modernizace,“ doplnil starosta Michalík.

Podle něj prioritou města je, aby Orlované nemuseli za základní péčí dojíždět do Karviné či Havířova, a aby byla v nemocnici uchována například oddělené chirurgie, interny a pohotovosti. „Byli bychom rádi, aby lékaři pocítili, že v orlovské části nemocnice mají nějakou perspektivu, možnost profesního růstu, že mohou pracovat v moderním zdravotnickém zařízení s moderním a kvalitním vybavením. A to jsou hlavní věci, o které nám jde,“ prohlásil orlovský místostarosta.

Ze závěrů schůzky starosty s hejtmanem vyplývá, že by se tak mělo dít. „Hejtman mě ujistil, že se kraj neutěšenou situací v nemocnici zabývá, a že ještě v letošním roce poputuje do orlovské části několik desítek milionů korun,“ řekl starosta Michalík. Tuto informaci potvrdil i náměstek ředitele pro zdravotní péči NsP Karviná-Ráj Jan Karczmarczyk. „Ano, je to pravda, kraj nám schválil záměr vybudování včetně přístrojového vybavení dvou nových oddělení pro dlouhodobou péči a dlouhodobou intenzívní ošetřovatelskou péči,“ prozradil Karczmarczyk.

Podle něj se jedná o obrovské dílo a nákladné oddělení. „V této době máme vypracovanou studii, pokračovat budeme zpracováváním projektu a dalších kalkulací. Chtěli bychom celý projekt odstartovat již v tomto roce, a pokud by vše probíhalo hladce, bez jakýchkoli překážek, můžeme s dokončením oddělení počítat do poloviny příštího roku. Ale jak říkám, je to jen odhad,“ dodal Karczmarczyk.

Starosta Jiří Michalík dodal, že jej hejtman rovněž ubezpečil, že letošní desítky milionů nejsou poslední, které poputují přímo do orlovské části. „S krajskými penězi může orlovská část počítat také na modernizaci jak přístrojového, tak i dalšího vybavení nemocnice,“ tlumočil hejtmanova slova starosta.