Půdy v těchto domech jsou zaneseny holubím trusem, uhynulými kusy, a tím je zde zdroj alergenů a nebezpečných nemocí. „Také v letošním roce jsme připraveni zajistit odchyt holubů. Vyzývali jsme lidi, aby si všímali blízkého okolí a případné přemnožení nahlásili. V rozpočtu města máme na odchyt vyčleněno sto tisíc korun. Chceme požádat obyvatele Havířova, aby nás nadále informovali o místech, kde jsou holubi přemnoženi, především máme na mysli hnízdiště na půdách, takže se mohou ozývat i samotní vlastníci domů,“ řekla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Odchyt holubů havířovská radnice poprvé zajistila v loňském roce. Vycházela přitom z častých stížností na znečištěná veřejná prostranství, špinavé lavičky, poškozené fasády domů, ucpané okapy a zanesené půdy. V loňském roce bylo po provedeném ornitologickém pozorování odhadnuto okolo pěti set holubů. Po dvou měsících jich bylo odchyceno 360 kusů. „Cílem není zlikvidovat všechny holuby, ale podstatně snížit jejich počet na veřejném prostranství, čímž dojde ke snížení škod způsobených jejich výskytem,“ přiblížila dále Pondělíčková.

Holubi budou odchytáváni prostřednictvím klecí, které jsou nastražené na rovných střechách domů. Jejich usmrcení má následně na starosti veterinární lékař.