Potvrzují to čerstvé zkušenosti pracovníků orlovského psího útulku: v poslední době se množí případy, kdy se majitelé takto zbavují svých čtyřnohých kamarádů. „Tyto případy tvoří polovinu počtu psů, které v útulku máme. Rozrostlo se to ve velkém a je to hodně zlé,“ potvrdil redakci pracovník útulku v orlovském Zimném Dole.

Tamní obyvatelé popisují, jak poblíž útulku přibrzdí auto, otevřou se dvířka a posádka vystrčí čtyřnohého chlupáče z auta, nechá ho napospas osudu a auto odjede. „Zrovna nedávno, před Velikonocemi, jsem se vracela z obchodu a viděla jsem, že na cestě zůstala taška se třemi psíky. Nechal ji tam chlap, který s autem jen přibrzdil, položil tašku a ujel,“ vypráví tamní obyvatelka. „Nechápu, proč tohle lidi dělají, a zvlášť tady, na dědině. Vždyť skoro každý, kdo tu bydlí v domku, už psa má. Je to hrozné,“ dodává.

Podle zkušeností ošetřovatele se majitelé psů nezastaví před ničím, netrápí je svědomí a ani pro lež nejdou daleko. „Přišel k nám minulý týden majitel psa z jiné obce s tím, že by ho chtěl nechat u nás. Vysvětlili jsme mu, že nejsme žádná záchytná stanice pro psy, kteří se pro své pány stali přítěží. Poskytujeme azyl hlavně psům zatoulaným a ztraceným,“ tvrdí pracovník útulku.

Pes, jehož se majitel nezbavil předáním do útulku, stejně v útulku skončil. Ovšem předcházely tomu dramatické okolnosti. „Po pár dnech nám jeden člověk nahlásil, že při procházce jeho pes vyčenichal v sadu opuštěného přivázaného psa u stromu. Pejsek byl přivázán jen na velmi krátkém vodítku, bez vody a žrádla. Navíc na opuštěném místě, daleko od cesty, kde ho nemohl hned tak někdo najít. Když jsem ho uviděl, poznal jsem v něm psa, kterého nám neoblomně nabízel již zmíněný muž,“ popsal ošetřovatel.

Zároveň si postěžoval , že na nezodpovědné majitele psů není žádný metr, tyto skutky se jim jen těžko dokazují. Město totiž nemá zavedeno povinné čipování psů. „Je pravda, že už jsme o tom několikrát uvažovali, ale dosud žádné takové nařízení nemáme. Mimo jiné jsme čekali, zda se systém nepodaří sjednotit, aby čipy byly čitelné nejen zařízením z jednoho města, ale pokud se pes zaběhne v jiném městě, aby se dalo z čipu poznat, komu přesně patří,“ vysvětlil orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Dodal, že v souvislosti s výše popsanými skutečnostmi se radní začnou otázkou čipování psů pravděpodobně zabývat.

Zkušenosti pracovníků psího útulku však podávají ještě otřesnější svědectví o lidské vypočítavosti. Někteří majitelé psů se prý bez skrupulí zbavují třeba i štěňat dobře promyšlenou lží. „Nedávno k nám přivezl muž štěně, které údajně nalezl u hypermarketu v centru Orlové. Po nějaké době jsme přišli na to, že muž se ho takto sám zbavil. Pánovi, který mu štěně prodal, zase naopak řekl, že se mu štěně ztratilo,“ popsal fígle některých pejskařů pracovník útulku.

Momentálně se v orlovském útulku nachází kolem čtyřiceti psů. „V letních měsících se nám hodně psíků daří umístit do pěstounské péče, ale jakmile se nějaká místa uvolní, jsou v mžiku opět zaplněna. Je to takový začarovaný kruh,“ dodal zaměstnanec útulku.

Tomáš Januszek, Nikola Klimšová