Velkolichváři v podobě nejrůznějších firem půjčujících lidem peníze přišli s novou fintou, jak na lidech v nouzi vydělat „balík“. V domovních schránkách některých orlovských domácností se v poslední době objevují letáčky s nabídkou „výhodných půjček“, které nabízejí okamžitou pomoc při řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech.

Některé společnosti nepožadují ručení, jiné už vyžadují ručení movitým majetkem a dokonce i družstevním bytem. Přesně řečeno právy k užívání bytu. Upsat se k takovémuto „obchodu“ je však podle odborníků velice nebezpečné. Dlužníkovi by se totiž mohlo lehce stát, že při neschopnosti splatit byť dvacetitisícovou půjčku, zůstane bez střechy nad hlavou.

„Pokud by člověk využil tuto formu ručení, znamená to, že svá členská práva včetně práva nájmu bytu by převedl na poskytovatele půjčky, stal by se jeho podnájemníkem. A tímto by se člověk mohl dostat do situace, kdy ani po splacení půjčky by neměl jistotu, že poskytovatel půjčky převede členská práva zpět na něho. A zůstal by kvůli, dejme tomu stotisícové půjčce bez bydlení,“ upozornil na negativa rizikové půjčky předseda Bytového družstva Orlová Jan Katauer.

Podle něj by lidé měli důsledně zvážit, zda převod členských práv a povinností na někoho jiného a výše půjčené částky stojí za takové riziko. „Někteří lidé si půjčí třeba 20 tisíc korun, pak z různých důvodů půjčku nebudou moci splácet, a přijdou o byt, který má třeba hodnotu 800 tisíc korun. A dotyčná firma si hezky namastí kapsu a z nájemníka se stane bezdomovec. Je to hyenismus,“ dodal Katauer.

Podle realitního poradce ze zavedené karvinské realitní kanceláře však záleží jen a pouze na každém družstevníkovi, jak s členskými právy naloží. „S členskými právy může každý člen družstva zacházet dle vlastního uvážení, pokud to není v rozporu se zákonem a stanovami družstva. Pokud lidé poskytovateli půjčky podepíší, že se půjčka po nesplacení, tedy umoření dluhu, vyrovná převedením členských práv, není na tom nic protiprávního. Že ve finále o ten byt přijde, je už jeho věc. Na půjčky jsou bankovní sektory, kdo chce riskovat, nejde do banky a bere jiné půjčky. Pokud dotyčný ví, že se může stát, že na splátky mít nebude, je to jeho problém a sám musí zvážit všechna možná rizika,“ tvrdí realitní makléř.

I v Karviné je už několik takových případů, při nichž lidé zastavili oproti půjčce svůj družstevní byt. „Myslím si, že se to v praxi stává. My však jako bytové družstvo tyto případy nejsme schopni odlišit, protože lidé se s takovými problémy na nás neobracejí. Podle mě hrozí riziko zástavy členství v družstvu lidem, kteří se svou žádostí o půjčku neuspějí v žádném bankovním domě, a proto se obracejí na jiné firmy, které jim peníze půjčí,“ uvedl předseda Stavebního bytového družstva Drubyd Karviná Ladislav Tkadlec.

Předseda orlovského bytového družstva vyzval družstevníky, aby si prozkoumali všechny podmínky půjčky a hlavně ty, za jakých budou mít možnost zpětného nabytí původních členských práv, včetně práva na uzavření nové nájemní smlouvy. „Kdyby měli družstevníci jakékoli pochybnosti, klidně se mohou obrátit na naše zaměstnance a ti jim rádi poskytnou podrobnější informace,“ uvedl Jan Katauer.