V parku u náměstí Republiky byl připraven pestrý program, který si užívali hlavně školáci. Odpoledne už patřilo široké veřejnosti. Na programu byly hlavně soutěže s ekologickou tématikou jako kuličkiáda nebo tvoření co nejdelšího hada z PET lahví. „Na akci se představily také firmy zaměřující se na ekologii. Městská knihovna například uspořádala prodejní bazar knih a ZŠ Žákovská připravila biojarmark,“ přiblížila akci mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Velký zájem u dětí i dospělých vzbudily ukázky výcviku dravců a služebních psů. Školáci plnili řadu disciplin, za jejichž absolvování byli odměněni drobnou cenou. Kromě toho si děti vyzkoušely jízdu na poníkovi a na koni.

V prostorách pod Letním kinem se uskutečnil turistický pochod Lučina 2009. Pro zájemce zde byla zajištěna turistická výprava s odborným výkladem o meandrech Lučiny. Zájemci absolvovali stanovenou trasu s odborným výkladem v pravidelných intervalech.

„Všechny akce apelovaly na důležitost života ve zdravém životním prostředí. Díky Dnu Země si možná řada lidí uvědomí důležitost řešení tohoto stále ožehavého problému, který by neměl být nikomu lhostejný,“ dodala Pondělíčková.